Türk Telekom'dan 2 bin kişilik istihdam

2009 yılında 500'ü kadın 2 bin kişiyi daha istihdam eden Türk Telekom yeni personelini İstanbul'da dev bir organizasyonla oryantasyon programına soktu

Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
2009 yılında bünyesine kattığı 2 bin kişiye Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iki günlük 'İşe Uyum Programı'nda ağırlayan Türk Telekom, Kasım 2005'ten bu yana 6 bin kişiyi işe aldığını açıkladı. Türk Telekom'un İnsan Kaynakları Başkanı Gökhan Bozkurt, "29 bin çalışanımız var. Grup iştiraklerimizle birlikte bu rakam 35 bine çıkıyor. Taşeronlardan aldığımız işlerle birlikte yaklaşık 50 bine yükseliyor" dedi.

MÜHENDİSLER AĞIRLIKTA

Türk Telekom CEO'su Paul Doany ise işe alınan 2 bin kişinin 26 - 28 yaş aralığında olduğunu belirterek "Bünyemize genç bir kar katıyoruz" dedi. 2009 yılındaki istihdamın yüzde 70'ini mühendisler ve tekniker adayları oluşturuyor. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen organizasyon için Taksim, Şişli ve Mecidiyeköy bölgesinde 13 otelde 750 odada 1200 kişi konaklatılıyor. 81 ilden gelen katılımcılar için 10 otobüs kaldırılırken, tarifeli seferler ve uçuşlarla da toplam 1200 kişi yurt içinde uçuş yapıyor. İki gün sürecek eğitimin ilk gününde, Genel Müdür ve 11 Genel Müdür Yardımcısı Türk Telekom ve Türk Telekom'un faaliyetleri konusunda çalışanlara bilgi verecek. Oryantasyon kapsamında iki günde yaklaşık 22 saat eğitim verilecek, çalışanlar çeşitli aktivitelere katılıp, kişisel gelişimlerine yönelik farklı uygulamalardan yararlanabilecekler.

İSTİHDAMIN % 50'Sİ ANADOLU'DA
Doany, "Türk Telekom Grubu olarak ürün ve hizmetlerimizi yurtdışına ihraç ediyoruz. Bunu, tecrübenin genç ve inovatif beyinlerle uyum içinde çalışması sayesinde başarıyoruz. Bunun için, insana yatırım yapıyoruz. İnsana yatırım yaparak Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmış olmaktan da gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu. Gökhan Bozkurt ise gazetecilerin soruları üzerine işe alınanların yüzde 20'sinin genel müdürlükte, yüzde 30'unun İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde, yüzde 50'sinin ise Anadolu'da istihdam edildiğini söyledi. Gökhan Bozkurt, "Örneğin Hakkari'de 10, Malatya'da 80 kişi işe aldık" diye konuştu.

Herkes aynı mavi yeleği üstüne giydi

Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi'nde bir araya gelen 2 bin yeni Türk Telekom çalışanı iki gün boyunca aynı şirkette çalışmak ve aynı takım gibi hissetmek konularında eğitim alacaklar. Bunun için de 2 bin çalışan aynı mavi yeleği giyiyor.