Kavanozdaki paralar artık emeklilik hayaline yatıyor

Türkiye'de 2020 yılında bireysel emeklilik sisteminden emekli olacak 380 bin kişinin yüzde 39'unu kadınlar oluşturuyor. Pazar lideri Anadolu Hayat'ın Genel Müdürü Mete Uğurlu, "Ev hanımları büyük ilgi gösteriyor. Üstelik en istikrarlı primi de onlar ödüyor" diyor

Pazar 20.12.2009
ABONE OL
2009 yılını bitirmemize sayılı günler kaldı. Yıl sona ererken iş dünyasında kimlerin yüzü gülecek, kimler üzülecek? Sanırım bu sorunun cevabını yıl sonuna kadar alacağız. Ama bu pazar günü sizlere hem kendi şirketinin gösterdiği müthiş performans, hem de sektörün pozitif durumu nedeniyle büyük bir mutluluk yaşayan bir yöneticiyi sunmak istiyorum. Mete Uğurlu. Tam 30 yıldır aynı grupta çalışan ve yaptığı işe tutkuyla bağlı bir yönetici Uğurlu. Bireysel emeklilik sistemi adeta krize meydan okuyor ve sektörün en kârlı şirketini yani Anadolu Hayat Emeklilik şirketini Mete Uğurlu yönetiyor. Böylesi derin bir kriz yaşanırken dışarıda ve içeride, bir üst düzey yönetici düşünün ki, 'müthiş bir yıl geçirdik' diyerek 2009 yılındaki işlerinin performansından övgüyle söz ediyor. Şaşırmaz mısınız? Doğrusu ben şaşırıyorum ama biraz içimi de umut kaplıyor. Çünkü yılı bu kadar iyi geçiren sektör sigorta ama tabii sözünü ettiğimiz konu bireysel emeklilik. Yaşları 56'nın altında olan bir işi olan herkesin artık iyi bir gelecek istiyorsa görmezden gelemeyeceği bir sistem olan bireysel emeklilik, gördüğüm kadarıyla en çok ev hanımlarını çekim alanına almış. Gelecek kaygısı yaşamak istemeyen ev hanımları Anadolu Hayat'ın en iyi müşterileri olmuş...

Sigortacılık sistemi özellikle sağlık sigortasında mutsuz olan pek çok insan yüzünden belki sanki biraz zarar görüyor. Bireysel emeklilik sisteminin ülkemizde artık iyice anlaşıldığını, bu bilince gelindiğini düşünüyor musunuz? 2003 yılında bireysel emeklilik sisteminin kurulduğu düşünülecek olursa şimdi geldiğimiz nokta hiç fena değil. Size şöyle söyleyeyim. O kadar güvendiğim bir ürünü satıyorum ki hiç defosu yok! 30 yıllık meslek hayatımda gördüğüm tüm tarafların kazandığı en iyi ürün bu. Şu anda Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine kaç kişi girdi ve sistemden emekli olanların durumu nedir? Emeklilik sisteminde 2 milyon kişiye ulaştı sektör. 2004'ten bu yana yaklaşık 2 bin kişi emekli oldu ve bizim açımızdan önemli olan bu 2 bin kişinin yüzde 70'i Anadolu Hayat'tan emekli oldu.
Dünyadaki durumumuza da bir bakalım. Göstergeler ne diyor? Bireysel emekliliğe giren ve her ay para yatıranlar iyi getiri elde etmiş mi peki? OECD ülkeleri arasında 2008 yılında bireysel emeklilik fon getirilerinde reel getiri anlamında ilk sırada Türkiye geliyor. Onu Kore takip ediyor.
Hatırlıyorum bu sistem ilk kurulduğunda hedefleriniz vardı ve bir de 2020 hedefleri. Ne oldu? Biliyor musunuz bizim sektör koyduğu bütün hedeflere ulaştı. Şimdi 2020 yılında 115 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşmasını hedefliyoruz sektörün. Bu da olacak. Katılımcı sayısı 5.5 milyon olacak. Daha da önemlisi, 2020 yılında tam 380 bin kişi emekli olacak.
Bireysel emeklilik sistemi Batı'da olduğu gibi çok daha önce gelişseydi Türkiye'de. En basit anlatımla ekonomide neleri yaşamazdık mesela? Türkiye'nin aradığı uzun vadeli kaynak sigorta sektöründe. Ekonomiyi kalkındıracaksa sigorta sektörü kalkındıracak. Size şöyle söyleyeyim. Bizim 2020 yılında ulaşacağımız 115 milyar liralık büyüklüğe bugün sahip olsaydık ve bunun sadece yüzde 20'sini hisse senetlerine yatırmış olsaydık, İMKB'de dalga boyu son derece kısıtlı olurdu. Ani hareketlerde kımıldamazdı bile.
Anadolu Hayat, bireysel emeklilik sektörünün kârı en yüksek şirketi... Evet, 30 Eylül 2009 tarihi itibariyle sektörümüzün en kârlı şirketiyiz.
2008 yılı sonu itibariyle sistemdeki yabancı payının yüzde 55'ler civarında olduğunu öğreniyorum. Peki siz yerli kalmaya devam edecek misiniz? Yabancı ortaklığı bugün için gündemimizde yok. Neyimiz eksik? İşimizi iyi yapıyoruz ve pazar payımızı sürekli artırıyoruz. Satış ağı en kuvvetli şirket biziz. Bu kadar yüksek potansiyeli olan bir ülkedeki konsantrasyonumu bozmak istemiyoruz.