Türk işadamı Körfez'de VIP statüsüne taşındı

Emir El Cabir el Sabah'ın davetlisi olarak Kuveyt'e giden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin bölgedeki rolü sayesinde Türk işadamlarının Körfez'de VIP statüsüne taşındığını söyledi

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgesel rolü ve etkinliği sayesinde Türk işadamlarının Körfez ülkelerinde VIP statüsüne taşındığını söyledi. Gül, işadamlarına bir de çağrıda bulunarak, "Sadece inşaat işiyle ilgilenmeyin. Örneğin enerjide konuşulan rakamlar akıl almaz boyutta" dedi. Emir El Cabir el Sabah'ın davetlisi olarak beraberinde 110 işadamı ile Kuveyt'e gelen Gül, basın mensupları ile yaptığı sohbette, "Körfez ülkeleri ile çok sistemli bir ilişki içindeyiz" dedi ve şu değerlendirmede bulundu:

FARKLI KÜFEYE
"Körfez ülkeleri, çok büyük gelirleri olan ülkeler. Dünyadaki son 10 yılın olayları karşısında onlar da yumurtalarını farklı küfelere koyma ihtiyacı duyunca yeni yatırım alanları aramaya başladılar. Bunlardan biri de Türkiye."

İKİNCİ EV
"Türkiye, Körfez ülkelerinin ikinci ayağı oldu. Bizi, ikinci evleri gibi hissetsinler" diyen Gül, şöyle devam etti: "Körfez İşbirliği Teşkilatı ile serbest ticaret anlaşması imzalamak üzereyiz. Kuveyt de dönem başkanı. Kendi aralarında gümrük yok. Para birimlerini tekleştiriyorlar. Tam bir entegrasyon süreci içindeler. Bizim için çok önemli bir bölge. Tarihi ilişkilerimizi de avantaj olarak kullandığımızda büyük ekonomik işbirliği imkanı söz konusu."

VIP STATÜSÜ
"Türkiye'nin bu bölgede resmi anlamda liderliği söz konusu olabilir mi?" sorusu üzerine Gül, şunları söyledi: "Bizim böyle bir iddiamız yok. Politikada böyle büyük laflar etmek iyi karşılanmaz, hoş da olmaz. Ama siz kendinizi o noktaya getirirseniz, başkalarının söylemesi önemli. Bu tabii her Türk'ü mutlu eder. Türkiye'nin güvenlik alanındaki görünmeyen rolü bu bölgede çok önemli. Bu sayede işadamlarımız VIP statüsüne taşınıyor buralarda.

PARA KAYDIRILIYOR
Cumhurbaşkanı Gül, Kuveyt'in, "Çin, Türkiye ve Hindistan'ı yatırım yapılabilecek üç ülke" olarak ilan ettiğini hatırlatıp, şu ilginç bilgiyi de paylaştı: "Türkiye'de, Kuveyt'in büyük yatırımları var. Finans sektöründen tutun da alışveriş merkezlerine kadar. Bir de görünmeyen yönü var. Bu ülkelerin ABD ve Avrupa üzerinden Türkiye'ye gelen yatırımları var. Kuveyt, Suudi Arabistan kaynaklı bizim listemizde gözükmüyor ama büyük miktarlar. Oradaki fonlarını Türkiye'ye kaydırıyorlar. Verilen brifinge göre Kuveytliler, 4-5 yıl içinde 400 milyar dolara yakın yatırım yapacaklarmış."

İSTİŞARE MEKANİZMASI ÇALIŞIYOR
Ziyarete katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Körfez ülkeleri ile geliştirdikleri modeli şöyle özetledi: "Körfez İşbirliği Konseyi 6 ülke. Farklı ülkeler ile de birliktelikleri var. 6 ülke ve Türkiye formatı oluşturduk. Dışişleri bakanları yılda bir kez bir araya geliyor. İlk toplantısı Cidde'de ikincisi Katar'da oldu. Sadece ekonomik değil güvenlik konularının da istişare edildiği bir mekanizma."