AB'nin şımarık çocuğuna sıfırcılardan torpilli not

Moody's borç batağındaki Yunanistan'ın kredi notunu beklentilerin aksine sadece tek basamak indirerek A1'den A2 seviyesine çekti. Fitch ile S&P'nin iki basamak üzerinde bulunan not Atina borsasını coşturdu

Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
300 milyar euroluk kamu borcu nedeniyle iflasın eşiğine gelen Yunanistan'ın kredi notu Fitch ve Standard & Poor's'tan sonra Moody's tarafından da düşürüldü. Moody's Avrupa Birliği'nin şımarık çocuğuna torpil geçti. Kuruluş hızla büyüyen bütçe açığına rağmen hükümetin açıkladığı önlemlerin uzun vadeli riskleri kısmen hafiflettiğini kaydeti ve Atina'nın notunu sadece bir basamak indirerek A1'den A2'ye çekti. Kredi notu görünümü ise negatif olarak açıklandı. Moody's yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın kısa vadede likidite veya yeniden finansman sorunlarıyla karşılaşma ihtimalinin uzak bir olasılık olduğunu ve Yunanistan devletinin karşılaştığı sorunların Euro Bölgesi'nin geleceği için büyük bir sınav niteliği taşımadığını kaydetti.

İKİ BASAMAK FARK VAR
Tek kademelik indirim, çoğu yatırımcının beklentilerinden daha hafifti. Yunanistan ve Almanya'nın 10 yıl vadeli gösterge devlet tahvillerindeki getiri farkı not indiriminin ardından daralırken, Yunanistan borsası yüzde 4.48 yükseldi. Moody's derecelendirme sistemine göre A1'den A2'ye inen kredi notu, diğer iki derecelendirme kuruluşunun belirlediği notun iki kademe yukarısında. Standard and Poor's, geçen hafta Başbakan Yorgo Papandreu'nun açıkladığı tasarrufla ilgili önlemlerin kamu borç yükünde sürdürülebilir bir azalma sağlamasının mümkün olmadığı gerekçesiyle Yunanistan'ın A- olan kredi notunu 'BBB'ya düşürmüştü. Fitch de Yunanistan'ın kredi notunu A-'den 'BBB+'ya indirmiş, görünümün de olumsuz olduğunu açıklamıştı.

Yunan bankaları gelecek yıl zorlanacak

MOODY'S tarafından A2'ye indirilen kredi notu, Yunanistan'ın Avrupa Merkez Bankası'nın fonlama imkanlarına erişimine engel değil. Notun Moody's tarafından da iki basamak indirilmesi, yani Fitch ve S&P gibi "B" sınıfına çekilmesi halinde, bankalar gelecek yıl sonunda Yunanistan devlet tahvillerini teminat göstererek ECB'nin yeniden finansman imkanlarından faydalanamayacak.

'Hükümete güvenin göstergesi'
YUNANİSTAN Yunanistan Maliye Bakanı George Papaconstantinou, Moodys'in ülkenin notunu beklentilerden az indirmesinin hükümetin adımlarına güveni ortaya koyduğunu söyledi.