Körfez'e mülk kriteri: Paranı getir yeter

Gül, toprağı olmayan ancak trilyon dolarlık fonları bulunan Körfez ülkeleri için mütekabiliyet şartının değiştirimesini önererek, "Fonlarını getiriyor mu, ona bakarım" dedi

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt'te, Türkiye'deki mülk edinme kriterlerinin ABD ve AB ülkeleri ile uyumlu hale getirilmesi talepleri ile karşılaştı. Gül, toprağı olmayan ama trilyon dolarlık fonları bulunan ülkeler için mütekabiliyet şartlarının değiştirilmesini önerdi. Gül, "Fonlarını getiriyor mu, ben ona bakarım" dedi. Kuveyt-Türk İş Forumu'na katılan Gül, Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerin son yıllarda olağanüstü gelişmesinin tesadüfi olmadığını belirterek, "Bizim için gayet bilinçli yürütülen bir politikadır" dedi. Bölgedeki ülkelerin uzun süre ABD ve AB ülkelerini yatırım alanı seçtiğine işaret eden Gül, "Ama dünyadaki son olaylar hepimize ders verdi. Bu noktada Türkiye yatırım yapılabilecek bir ülke" diye konuştu.

TÜRKİYE GEMİSİ SAĞLAM

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ekonomisini dalgalı denizde sağlam gemiye benzetti ve Türkiye'deki yatırımlarını artırmaları ve birlikte çalışma çağrısında bulundu. Gül, "Bizde bir söz vardır. 'Olmayacak duaya amin denmez.' Bunlar olabilecek işler. Karşılıklı büyük çıkar ve kazanç var ortada. Bunu değerlendirmek için sizleri daha çok çalışmaya davet ediyoruz. Herhangi bir engelle karşılaşırsanız, çözmek için biz hazırız" dedi. Gül, yabancıların mülk edinmesi konusunda ise yeni kriteri şöyle açıkladı: "Mütekabiliyet deyip başka bir şey demez, başka göstergeleri ortaya koymazsanız bu bazen aleyhinize çalışır. Körfez ülkeleri denizi doldurup kara parçası kazanıyor. Adamın alanı dar. Toprağı yok. Toprağı olmayan 1 trilyon dolarlık tasarrufu olan Kuveytli'nin tasarrufunu Türkiye'nin kalkınması için değerlendirebiliyor muyum, ben ona bakarım. Rusya, Çin, Brezilya, Almanya, Fransa ile olursa orada mütekabiliyeti çıkartırım. Ama Bahreyn, toprağı yok. Ona niye mütekabiliyet diyeyim? Paranı getiriyor musun, derim."

300 milyon dolarlık proje

"TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin şöhreti buralarda gıpta edilen konudur" diyen Gül, şu değerlendirmeyi yaptı: "Savunma sanayiinde büyük imkanlar söz konusu. Nurol'un FNSS şirketi var. 300 milyon dolarlık zırhlı araç projesini almak üzereyiz. Aselsan da tanklarını modernleştiriyor. Kuveyt Ordusu'na verdiğimiz eğitimler var. Bunlar Körfez'de tek örne

Sağlıkta hedef 55 bin Kuveytli
CUMHURBAŞKANI Gül, her yıl 55 bin Kuveytli'nin tedavi için üçüncü ülkelere gittiğini, 2 milyar dolar harcandığını anımsattı ve "Aramızda özel hastanelerin temsilcileri de var. Kuveyt hükümeti hastalarını yurtdışına gönderiyor ve masraflarını kendisi karşılıyor. Bize 'Tamam. İsteyen ABD'ye isteyen Türkiye'ye gider. Çekmek size ait' dediler" bilgisini verdi.