Şimşek 'gerekirse vergi' dedi 9 liraya sigara gündeme geldi

Maliye Bakanı Şimşek, bütçe görüşmelerinde, yeni vergi veya vergi oranlarında artışın gündeme gelebileceğini açıkladı. MHP Milletvekili Akçay, "Vergi artışı ile 6 liralık sigara 9 liraya yükselir" dedi

Çarşamba 23.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009
ABONE OL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı vergilerde güncelleme yapılacağını söyledi. Şimşek, "Yeni vergi veya vergi oranlarında artış hususu, şartlara göre olabilir" diyerek, yeni vergi sinyali verdi. MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise, tütün mamulleri için öngörülen vergi artışları ile 6 liralık sigaranın 8.5-9 liraya yükseleceğine dikkat çekerek, tiryakileri uyardı.

GELİR İDARESİ ÖZERKLEŞECEK

Meclis Genel Kurulu'nda 2010 yılı bütçesi görüşmeleri sürüyor. Tasarının, gelirlerle giderler arasındaki farkın borçlanma ile karşılanmasını öngören 3'üncü maddesi kabul edildi. Madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Şimşek, bazı maktu vergilerde güncelleme öngördüklerini bildirdi. Makroekonomik şartlar gerektirdiği zaman önlem almak durumunda olduklarını belirten Şimşek, "Yeni vergi veya vergi oranlarında artış hususu, şartlara göre olabilir" dedi. Doğrudan vergileri artırmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Şimsek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın personel sayısını artıracaklarını söyledi Şimşek "Kurumu daha özerk hale getireceğiz"dedi

KÖPRÜ İÇİN YASA GEREKLİ

Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesine ilişkin bir hazırlığın sürdüğünü belirten Şimşek, "Ancak bu özelleştirme mevcut özelleştirme yasasıyla yapılmayacak. Yeni bir yasa gerekiyor" dedi.

İş dünyası vergiyle ilgili soru sormaktan korkuyor
Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, iş dünyasının, vergiyle ilgili bir şey sormaktan korktuğunu belirterek, ''Sorarsam, yarın 'senin hesaplarında bir şey mi var?' sorusuyla karşılaşmaktan korkuyor'' dedi.