Yılbaşı hindileri el yakıyor

Yılbaşı hindileri piyasaya çıktı. Geçen yıl kilosu 6 liradan satılan hindiler, bu yıl yüzde 50 zamlı olarak satışa sunuldu.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 11:10
ABONE OL
Pınar, Banvit, Bolca ve Alp Hindi'nin üye olduğu Hindi Üreticileri Platformu yetkililerinden alınan bilgiye göre, yılbaşı hindilerinin perakende satış fiyatı, geçen yıla göre ortalama yüzde 50 oranında artış gösterdi. Geçen yıl kilosu 5,5 ila 6 lira arasında satılan yılbaşı hindileri, bu yıl kilosu 8,5 ila 9 liradan satılmaya başlandı.

Hindi Üreticileri Platformu yetkilileri, hindi fiyatlarının bu yıl artış göstermesinin en büyük nedeninin, yem fiyatlarının önemli oranda artmasının, soyanın tonunun 450 dolardan 750 dolara kadar çıkması olduğunu ifade ettiler.

HİNDİ ÜRETİMİ DAHA DÜŞÜK
Hindi Üreticileri Platformu'na üye olan Pınar, Banvit, Bolca ve Alp Hindi tesislerinde, geçen yıl 350 bin adet olan yılbaşı hindisi üretimi, bu yıl 100 bin azalarak 250 bine düştü.

Firma yetkilileri, geçen yıl fiyatların talebi canlandırmak için çok düşük tutulduğunu, buna rağmen satışlarda durgunluk yaşandığını, bu yıl da maliyetlerin artması nedeniyle üretim miktarının bir miktar düşük tutulduğunu ifade ettiler.

İSTEYENE YARIM, İSTEYENE MİNİK HİNDİ
Özel olarak ambalajlanan, içerisinde hindinin pişirilmesi ve yemekleriyle ilgili tarif kitapçığı, pişirme torbası ve termometre bulunan yılbaşı hindileri, isteyenler için yarım hindi olarak ta satılıyor. Her biri 5 ila 6 kilo ağırlığında olan Kanada cinsi yılbaşı hindilerini, isteyen tam, isteyen ise yarım olarak satın alabiliyor.

Yılbaşı sofrasını bir hindi ile süslemek isteyenlerin 50 lirayı gözden çıkartması gerekiyor.
Öte yandan Pınar firması bu yıl yılbaşı nedeniyle özel bir ürününü de piyasaya çıkarttı. ''Pınar mini hindi'' adı verilen ve ağırlığı 3 ila 3,5 kilo olan küçük hindilerin, özel yemlerle beslendiği, farklı bir lezzetinin olduğu ifade edildi.