BDDK istedi, yabancı bankalar söz verdi: Kârlar çıkarılmayacak

BDDK Başkanı Bilgin, yabancı bankalardan kârlarını Türkiye'de tutup kredi vermelerini istedi. Bankalar da "Kârlar Türkiye'de kalacak" sözünü verdi

Perşembe 24.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009
ABONE OL
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaları kâr dağıtımı konusunda bir kez daha uyardı, Yabancı sermayeli bankaların da Türkiye'de elde ettikleri kârı burada değerlendirmelerini ve kredi olarak vermelerini istedi. Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) 'Gündem Toplantıları'nda konuşan Bilgin, bu yılın ilk 10 ayında bankacılık sektörünün kârının yüzde 46 artarak 17.4 milyar lira olarak gerçekleştiğini, yıl sonu itibariyle söz konusu rakamın 20 milyar lira düzeyinde olmasının ve yaklaşık 4 milyar lira vergi ödemesinin beklendiğini, kârlılıkta Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin etkili olduğunu kaydetti. Bilgin "Bankalarımız bu yıl gösterdiği performansı, muhtemeldir ki bundan sonraki birkaç yılda yakalayamayacak. Bu nedenle kâr dağıtımında hassasız. Geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi bu yıl da kâr dağıtmak isteyen her bankanın bizim görüşlerimizi almasını istiyoruz" dedi.

'ORTAM HASSAS, DİKKAT EDELİM'
Yabancı sermayeli bankaların, kâr dağıtımı konusundaki hassasiyetlerine önem vereceklerine inandığını belirten Bilgin, "Dünyaca ünlü büyük bir bankanın, toplam aktiflerinin yalnızca yüzde 1'i Türkiye'de. Ama Eylül 2009 itibarıyla kârının yüzde 42'si Türkiye'den. Dolayısıyla böyle özellikli bir dönemde bu ülkede elde edilen kârın bu ülkede değerlendirilmesi ve daha da iyisi sizlere kredi olarak verilmesini beklemek ve gerekirse bunu sağlamak bizim görevimiz'' diye konuştu. Krizden çıkışta bankacılık Türk bankacılık sektörünün önemli rol oynayacağını ve reel sektöre destek olacağına inandıklarını belirten Bilgin, hassas ortamın bozulmaması için herkesi dikkatli davranmaya davet etti. Bilgin, önümüzdeki dönemde türev enstrümanlar ile bankacılık lisansları konusundaki hassasiyetlerinin devam edeceğini bildirdi.

TAKİBE DÖNÜŞÜM ARTAR
BİLGİN, 2010'a ilişkin en önemli riskin kredi riski olduğunu, takipteki kredi oranlarının bir miktar daha artmasının beklendiğini kaydetti. Reel sektörle finans sektörü arasındaki sorunlarda Kredi Garanti Fonu benzeri araçların çözüm olabileceğini belirtti.

BANKACILIK YAPMAK DAHA DA ZORLAŞACAK
Sektörde gelecek yıl kâr marjlarının düşecek olması nedeniyle, bankaların ve şirketlerin daha riskli gruplarla ve daha riskli ürünlerle çalışma ihtimalinden endişe ettiklerini vurgulayan Bilgin, 2010'da Kredilerin Takibe Dönüşüm Oranı'nın (TDO) daha da artması kuvvetle muhtemeldir. Kısaca, bankacılık yapmak daha da zorlaşacaktır" dedi. Ekim sonu itibariyle bir yıllık dönemde kredilerin yüzde 1 artarak 377 milyar lira olduğunu anımsatan Bilgin, "Ekim sonundan 11 Aralık 2009'da kadar, yani 41 günde, krediler yaklaşık yüzde 3 artarak 390 milyar lira oldu. Beklentimiz, trendin 2010'a da devam edeceği şeklinde" dedi.





RİSK SANTRALI ÖZELLEŞMELİ
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, gelen bir soru üzerine Çek Kanunuyla ilgili yapılacak en önemli işin Merkez Bankası'ndaki risk santralının özelleştirilmesi olduğunu, bu birimin devletin eşliğinde özel sektörün yönetiminde bulunması gerektiğini söyledi.