Komşu 8 milyar euroluk kemer sıkmayı onayladı

İçinde bulunduğu ekonomik krize karşı seferberlik ilan eden Yunanistan ilk adımı attı. Bütçe açığını 8 milyar euro azaltması hedeflenen 2010 yılı bütçesi kabul edildi

Cuma 25.12.2009
ABONE OL
Ülkeyi içinde bulunduğu finans krizinden çıkarmanın ilk adımını atan Yunanistan Meclisi, kamu borçlarının önemli önemli oranda azaltılmasını öngören 2010 bütçesini oy çokluğuyla onayladı. Oylamadan önce konuşan Başbakan Yorgo Papandreou "Bu bütçe, ekonomimizin sorunlarını çözme ve yeniden kazanma sözleşmesidir" dedi. Kamu borcu 300 milyar euroya dayanan Yunanistan'ın bütçe açığı gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 12.7'sine çıkmış durumda. Euro Bölgesi'ndeki ülkelerde bu oran yüzde 3 ile sınırlı. Bütçe açıkları için 2010'da yüzde 9.1 oranını hedefleyen ve bütçe gelirlerinin gelecek yıl yüzde 9 artmasını bekleyen hükümet, euro bölgesinde uygulanan büyüme ve istikrar anlaşmasına uymak için yeni hedeflerini gelecek ay açıklayacak. Bu planda, ülkenin mali sağlığının nasıl yerine getirileceği ve bütçe açığının 2013 yılına kadar euro bölgesi için üst sınır olan yüzde 3'ün altına nasıl düşürüleceğinin yol haritası çizilecek.

ŞİRKETLERE VERGİ
Kabul edilen 2010 bütçesinde gelirlerin artırılması için alınan önlemler arasında büyük işletmelere vergi konulması da var. Böylece 1 milyar euroluk kaynak yaratılması hedefleniyor. Devlet memurların maaşlarında kesintiye gidilmesi ve vergi yolsuzluklarının üzerine gidilmesi de bütçedeki diğer önlemler arasında yer alıyor. Bütçe hedeflerinin ulaşılabilir olduğunu belirten analistler daha sonraki yıllarda mali disiplinin korunacağı yönünde bütçenin hiçbir garanti getirmediği görüşünde birleşiyor.

SENDİKA ŞUBATTA GREVE GİDECEK
Ülkede gittikçe kötüleşen kamu finansmanı için gerekli önlemlerin alınmamasına yönelik endişeler, kredi derecelendirme kuruluşlarını harekete geçirmiş, Moody's Atina'nın notunu A1'den A2'ye, Standard and Poor's, A-'den 'BBB'ye Fitch de A-'den 'BBB+'ya indirmişti. Reformların, piyasa baskısıyla yapıldığını savunan kamu çalışanları sendikası, bütçe reformlarını protesto etmek için şubat başında bir günlük greve gideceğini duyurdu.