'Devlet Baba' vatandaşının 23 milyar $ borcunu silecek

Körfez ülkelerinden petrol zengini Kuveyt, vatandaşlarına ait 23.3 milyar dolarlık tüketici borcunu bankalardaki faiz gelirini kullanarak ödemeye hazırlanıyor

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Körfez ülkesi Kuveyt, Dubai krizle boğuşurken kendi vatandaşlarına yardım elini uzattı. Kuveytlilerin 23.3 milyar dolarlık tüketici borcunun ödenmesi için düğmeye basıldı. The National gazetesindeki haberde, sıkıntılı dönemlerde vatandaşlarının şahsi borçlarını daha önce de ödemiş olmakla bilinen Kuveyt'te bu hareketin ilk olmadığı kaydedildi. Kuveyt parlamentosunda saatler süren görüşmelerin ardından ilk tur oylamada teklif onaylandı. Son tur oylama 5 Ocak'ta yine parlamentoda yapılacak. Hükümet bu kanun teklifine Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. Bu yasa teklifi ile hükümetin bankalardaki depozitlerine ait 23.3 milyar dolarlık faiz parası kullanılarak vatandaşların kredi kartı borçları, şahsi krediler ve hesaptan fazladan çekilen paralar dahil tüm borçlarının kapatılması öngörülüyor.

KORUYUCU DEVLET İMAJI

Kuveyt finans bakanı Mustafa El Şimali'ye göre bu yardım, Kuveyt Yatırım Otoritesi'ne 2.86 milyar dinar (yaklaşık 10 milyar dolar), hükümete de 2 ile 3.725 milyar dinara (yaklaşık 13 milyar dolar) malolacak. Parlamentonun 5 Ocak'ta teklifi kabul etmesi durumunda hükümetin bunu reddedebileceği fakat yine parlamentonun üçte ikilik oy çokluğu ile bunu aşabileceği kaydedildi. Son yıllarda Kuveyt hükümetinin 'koruyucu devlet' imajından kurtulmaya çalışmasına rağmen vatandaşlarının halen kriz zamanında devletten yardım beklediği kaydedildi. Tasarısının kabul edilmesi halinde Kuveyt, vatandaşlarının borcunu kapatmada en az dördüncü defa yardım etmiş olacak. Geçen yıl küresel ekonomik krizin etkilerinin bölgede hissedilmeye başladığında Kuveytli vatandaşlar Kuveyt borsasının önünde protesto düzenlemiş ve borsaların değer kaybetmesinin ardından hükümetten yardım talebinde bulunmuştu. Kuveyt hükümeti de 500 milyon dinarlık (1.75 milyar dolar) fon kurmuştu.