'Rahatsızlık düzeyinde kendini beğenmişlik!'

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Dava dilekçesinde Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe de atıfta bulunularak söz konusu ilanların, yönetmeliğin 4'üncü maddesine de açıkça aykırılık teşkil ettiği belirtildi. Buna göre, Vatan'ın yayımladığı ilanlar özetle şu maddelere aykırı davrandı:

1. TEMEL İLKELER BAŞLIKLI 5. MADDE: Reklamlar; yasalara, genel ahlaka uygun olmalı, kişilik haklarını zedeleyici olmamalı.

2. DÜRÜSTLÜK BAŞLIKLI 7. MADDE: Reklamlar, araştırma sonuçlarını veya teknik bilimsel yayınlardan yapılan alıntıları çarpıtamaz. Reklamlardaki iddiaları gerçekte sahip olmadıkları bir bilimsel temele sahipmiş gibi göstermek üzere yersiz bilimsel ifade kullanılamaz.

3. KARŞILAŞTIRMALI REKLAMLAR BAŞLIKLI 11. MADDE: Karşılaştırılan malın, hizmetin veya markanın adı belirtilmemeli, dürüst rekabet ilkelerine uygun olmalı ve tüketici yanıltılmamalı.

4. KÖTÜLEME BAŞLIKLI MADDE:
Reklamlar hiçbir firmayı kurum veya kuruluşu, hiçbir malı veya hizmeti aşağılayarak ya da alay konusu ederek veya benzer herhangi bir biçimde kötüleyemez.