'Başka çare yok, ilaçlar marketlerde de satılacak'

İlacı tekele bırakmayacaklarını söyleyen Başbakan Erdoğan "ABD'de olduğu gibi artık marketlerde süpermarketlerde ecza ile ilgili standlar kurulmasına yönelik bir çalışmayı ayrıca yürütüyoruz" dedi

Pazartesi 28.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009
ABONE OL
Hükümetle eczacılar arasındaki sözleşme krizi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ile yeni bir boyut kazandı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan marketlerde ilaç satışının önünü açacak düzenleme için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. İlaç sektörü konusunda Amerika'dan örnek veren Erdoğan ilacı tekele bırakmayacaklarını söyledi. Erdoğan "ABD'de olduğu gibi marketlerde, süpermarketlerde ecza ile ilgili standlar kurulmasını yürütüyoruz. Bu işi geliştireceğiz. Başka çaresi yok. Çünkü tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanı oluşacak" dedi.

15 OCAK'A KADAR SÜRE

Göreve geldiklerinde hastanelerdeki eczaneleri kapatarak 2.5 katrilyonluk matrahtan vazgeçtiklerini bu matrahı eczanelere devrettiklerini söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "O zaman kimlerle görüşüyorsak sağ olun çok iyi kazanmaya başladık diyordu. Fazla kazanmanın bittiği nokta yok ki devamlı o devam edecek. İlaç sanayi ile anlaşıyoruz, mutabık kalmışız. Biz eczacılar ile anlaşamıyoruz. Bir günlük kapatma eylemi yapıyorlar. Hatta ilaç sanayi aradaki farkı ödeyeceğiz demesine rağmen böyle bir eyleme gittiler. Ama siyasi onu da kullanmaya başladı. Biz de diyoruz ki 15 Ocak'a kadar gelirsiniz SGK ile anlaşmanızı yaparsınız ve anlaşmanızı yapmak sureti ile eczacılarla bu işi götürürüz."

JET TEPKİ GELDİ

Başbakan Erdoğan'ın marketlerde ilaç satışını yeniden gündeme getirmesine eczacılardan jet tepki geldi. Başbakan'ın yanlış yönlendirildiğini savunan Türk Eczacıları Birliği, Başbakan'ı bilgilendirmek için randevu talebini yineledi. Kozmetik zincirleri ise "Bu bizim değil yurtdışındaki drugstore'ların Türkiye'ye girişini hızlandırır" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıntılı açıklama haftaya yapılacak
SABAH'IN sorularını yanıtlayan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak düzenlemenin ayrıntılarıyla ilgili net bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi, konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı haftaya yapacaklarını belirtti. Erdoğan'ın sözlerine cevap niteliği taşıyan açıklamada Başbakan'ın eczanelerin Türkiye'deki ilaç sisteminde tekel oluşturduğu iddiasına yanıt verilmediğini hatırlattığımız Çolak "eczaneler tekel oluşturmuyor" demekle yetindi.

PNR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Pınar
Yabancıların önünü açar

ALMAN kozmetik devi Rossmann'ı Türkiye'ye getiren PNR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Pınar, ilgili yasa yürürlüğe girerse yurtdışında bu işi yapan ve Türkiye'ye girmek isteyen mağazaların önünün açılacağını söyledi. "Biz ilaç satmayı düşünmüyoruz. Belki AVM'ler bu işe girebilir" dedi.

Gratis CEO'su Mustafa Altındağ
Bizim odağımız kişisel bakım

DEMİR Sabancı'nın kurduğu kozmetik ve kişisel bakım mağazalar zinciri Gratis'in CEO'su Mustafa Altındağ ise, bu konunun uzun zamandır tartışılan hassas bir konu olduğunu ancak kendi bünyelerinde ilaç satışı düşünmediklerini söyledi Altındağ, "Bizim odağımız başından beri kişisel bakım. Bu odağımızdan kaymayı düşünmüyoruz. Marketlerde ilaç satışı ile ilgili ortaya çıkabilecek yasayla ilgili daha fazla yorum yapmak istemiyorum" diye konuştu.