Türkiye otogazlı araç sayısında 1 numara oldu

2008'de LPG'li araç sayısı 2.5 milyon olan Güney Kore'nin arkasından dünya ikincisi olan Türkiye, 2009'da liderliğe yükseldi

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
İPRAGAZ Genel Müdürü Selim Şiper, Türkiye'nin 2009 yılında dünyada en fazla otogazlı araç sahibi ülke olduğunu söyledi. "Geçen yıl Güney Kore'de 2.5 milyon, Türkiye'de ise 2 milyon 400 bin otogazlı araç vardı. Bizim büyüme hızımız çok daha fazla. Tahminime göre Türkiye otogazlı araç sayısında dünyadaki en büyük ülke" diye konuştu.

'YENİLENEBİLİR İLE İLGİLİYİZ'
İpragaz'ını sahibi Hollandalı SHV'nin Türkiye'de yenilenebilir enerjiye ilgi duyduğunu da ifade eden Şiper, "Önümüzdeki 5 yıl boyunca bu alandaki fırsatlara bakacağız. Ama rüzgarla ilgilenmiyoruz. Çünkü herkes bu işe girdi zaten" dedi. Bunların dışında SHV'nin yatrım bankacılığı yapan bir kolunun da olduğunu ifade eden "400'e yakın şirkette SHV azınlık hissesi sahibi. Burada öne çıkan iş kollarında çoğunluk hissesine geçiyorlar. Şu anda somut bir şey olmamakla birlikte Türkiye'deki fırsatlarla da ilgileniyorlar" dedi. İpragaz'ın bu yıl 1 milyar 35 milyon dolarlık ciroya yaklaştığını ifade eden Şiper, "Pazarda ikinci durumdayız" diye konuştu. Türkiye'de önümüzdeki günlerde bütçedeki hedefler nedeniyle akaryakıt ürünlerine yeni ÖTV zamları beklediğini dile getiren Şiper, "Motorinin de fiyat olarak benzine yaklaştığını göreceğiz. Avrupa'da bazı ülkelerde motorin fiyatı daha yüksek ama Türkiye'de motorinden daha az vergi alınıyor" dedi. Vergilemede litre yerine kilometre başına eşit vergi almanın en doğru metot olduğunu ifade eden Şiper, "Türkiye'de motorinin bu nedenle ucuz kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum. Sanırım kırsal motorini de kaldıracaklar" diye konuştu. LPG'nin dünyada en çevreci yakıtlardan birisi olduğunu da ifade eden Şiper, "Motorin ve benzine göre karbondioksit salınımı çok daha az. Avrupa da 20-20-20 hedefi çerçevesinde LPG'li araç sayısını yüzde 2.5'ten yüzde 10'a çıkararak karbon salınımını önemli miktarda azlatmayı hedefliyorlar" diye konuştu.

ELEKTRİK KULLANIMI ŞART

Türkiye'nin iç sularındaki deniz taşıtlarında benzin veya motorin kullanımının yasaklandığını, LPG veya elektrik kullanımının şart koşulduğunu belirten Şiper, "Maalesef Dalyan dışında uygulanan bir yer daha yok. Kimse bu konuyu denetlemiyor" dedi.

400 bin ton LPG yakılıyor
SELİM Şiper dünyada LPG'nin arz konusunda tek sıkıntı yaşamayacak ürün olduğunu da belirterek, "Şu anda rafinerilerde kullanılamadığı için her yıl 400 bin ton LPG yakılarak havaya salınıyor. Türkiye'de ise böyle bir şey söz konusu değil. Türkiye'de tüketimin iki katı depolama kapasitesi mevcut" dedi.