Akgiray: Halka arz için radikal kararların sadece 'R'sini yaptık

SPK, finansal araçların halka arzını kolaylaştırmak için tebliğ hazırlıyor. Halka arz patlaması için hazırlanan taslak kamuoyu ile paylaşılırken, Başkan Akgiray, "Radikal kararlar alacağız. Daha bunun 'R'sindeyiz" dedi

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka arzların artırılması için çalışmalarına hız verdi. Önceki gün halka arz tebliğinde değişikliler öngören çalışma kamuoyuna duyuruldu. Halka arz maliyetlerinin düşürülmesi ve kolaylaştırılmasını öngören yeni çalışmaya yönelik değerlendirmelerde bulunan SPK Başkanı Akgiray, "Daha önce halka arzların artılması için radikal kararlar alacağımızı söylemiştik. Daha bunların 'R'sini gerçekleştirdik. Yeni uygulamalar gelecek" dedi. Değişikliler ile ilgili piyasa oyunlarının görüşlerini beklediklerini Akgiray, "Halka arzı canlandırmak için ciddi arayış içerisindeyiz. Tüm görüşleri bekliyoruz" diye konuştu.

PİYASA YAPICILIĞI OCAK'TA

Bu arada, SPK'nın halka arzları ve piyasa derinliğini artırmak için uygulamayı düşündüğü Piyasa Yapıcılığı çalışmalarında son aşamaya gelindi. Borsa'daki alt yapı çalışmaları devam ederken, 2010 Ocak'ta uygulamaya geçilmesi hedefleniyor. Küçük şirketleri halka arza özendirmeye çalışan SPK ayrıca, kotasyon ücretlerinin düşürülmesi ve yılda iki bağımsız denetim zorunluluğunu bire indirmeyi planlıyor. SPK'nın yaptığı çalışmalar aracı kurumlardan da olumlu tepkiler geliyor. Standard Ünlü Genel Müdürü Attila Köksal, aracı kurum yöneticilerinin hisse alabilmesinin, asgari halka arz oranının kalkmasının önemli olduğunu belirterek, "Taslakta olumlu şeyler var. Halka arzlarda sürecin hızlı ilerleyebilecek olması iyi" değerlendirmesinde bulundu. Ekinciler Menkul Kıymetler Genel Müdürü Alp Tekince de "SPK, piyasayı hızlandıracak, geliştircek yaklaşımlar içinde, o yüzden alkışlıyoruz" dedi.