Eylemler 8 ocak'ta başlayacak

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Türk-İş yönetimi bir dizi miting kararı aldı
TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu,23 Aralık'ta alınan "sürekli eylem'' kararı çerçevesinde bir dizi miting düzenlenmesine karar verdi. Başkanlar Kurulu bildirisini genel merkez önünde eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine açıklayan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, "Eylemlerimiz 8 Ocak, 15 Ocak, 22 Ocak tarihlerinde 'çalışmama hakkımızı kullanarak' ve AK Parti il binaları önündeki kitlesel basın toplantılarımızla sürecektir. Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş Yönetim Kurulu'nun belirleyeceği tarih ve yerlerde diğer emek ve meslek örgütlerinin de davet edilmesiyle geniş katılımlı bir dizi miting düzenlenmesine karar vermiştir'' dedi. Kumlu, bu yılın çalışanlar açısından "tüm zamanların en kötü yılı'' olduğunu ifade etti.

Asgari ücretli Erdoğan'a simit ve çay gönderdi
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile Asgari Ücretliler Derneği Başkanı Kazım Çorap, asgari ücrete yapılan zamla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a postayla simit ve poşet çay gönderdi. Vural ve Çorap, bir zarfın içerisine koydukları simit ve poşet çayı, Başbakanlığa gönderilmek üzere TBMM Postanesindeki görevliye teslim etti. Çorap, Başbakan Erdoğan'ın daha önce çay simit hesabı yaptığını belirterek, kendilerini simitle baş başa bıraktığını ileri sürdü.

ASO: Yeni asgari ücret gelişmiş bölge için az

ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, asgari ücret komisyonunun önceki gün açıkladığı artışla birlikte asgari ücretli bir işçinin işverene maliyetinin ulaşım ve yemek masrafıyla birlikte bin lirayı aşacağını bildirdi. Özdebir, asgari ücretin gelişmiş bölgeler için az, gelişmemiş bölgeler için yüksek olduğunu söyledi. Nurettin Özdebir, ASO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bölgesel asgari ücret uygulamasına geçme çağrısını yineledi.