Batman'da selin faturası çıktı

Sağanak yağmur sonrası su taşkınlarına maruz kalan Batman'ın Kozluk ilçesi Yenidoğan köyü ile Akçakışla köyü Dutluca mezrasındaki zarar tespit çalışmaları tamamlandı.

Kozluk-Yenidoğan köyünde aralıklarla devam eden sağanak yağışlar nedeniyle Batman ve Garzan çaylarının su seviyelerinin yükselmesinden dolayı su altında kalan 5 evden birinin yıkılarak zarar gördüğü belirtildi.

Kozluk-Akçakışla köyü Dutluca Mezrasında ise 15 evin su altında kalarak yıkıldığı ve bu evlerde ikamet eden ailelere ait 13 büyükbaş hayvan ve 200 adet arı kovanının sel baskını esnasında kurtarılamayarak telef olduğu tespit edildi. Ayrıca su altında kalan evlerde eşyaların tümünün kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

Batman merkez Çarıklı köyünde ise aynı gün aşırı yağış sonrası baraj kapaklarının açılması sonucu su seviyesi yükselen Batman çayında suya kapılan bin 500 koyundan 400'ü telef olmuştu.

Sel sonrası köylerde incelemelerde bulunarak selde zarar gören ailelere geçmiş olsun dileğinde bulunan Vali Ahmet Turhan, sel sularına maruz kalan ve hasar gören ev sahiplerine ilk etapta 2 ile 5 bin TL arasında maddi yardımda bulunacağını söyledi.

Vali Turhan, ayrıca evleri kullanılamaz hale gelen köylülere Kozluk ilçesinde ikamet etmeleri halinde bir yıllık ev kirasının da ödenece��ini ifade etti.
BİZE ULAŞIN