Başarısız işletmeler sigara yasağının arkasına sığınıyor

Kurumsallaşıyor musun?
Ben bugüne kadar çok önde duran bir adamdım. Artık takım kurma zamanı geldiğine inanıyorum. Bunun adı kurumsallaşmak değil, bu laftan da hoşlanmıyorum. Çünkü o zaman ben ben olmaktan çıkarım. Bunun sebebi de kurumsallaştığımızda bazı eğlencelerimizi kaybedebileceğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla benim kurumsallaşma gibi bir imkanım yok.
21 yıl sonra iş hayatında yanınızda kaç kişi çalışıyor olacak?
İlk işim 21 yıl önce Bodrum'da ismi ve cismi olmayan Emre'nin Yeri diye küçük bir restorandı. Ondan önce İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme ve daha sonra London Businness School'da Marketing okudum...Şimdi 800 ile bin kişi arasında bu yıl istihdam sağlayacağım.
Sigara yasağı konusunda son fikriniz nedir?
Türkiye'de sigara yasağı 18 ayın sonunda geldi. Yurtdışında bu 10 yılda gerçekleşti. Çok ani oldu. Bizim sektörümüzle ilgili çok net gözlemlediğim yüzde 35 iş hacminde düşüş var. Bu işletmeci arkadaşlarımın çok işine geldi. Bazıları iş yapamamalarını buna direkt bağladılar. Hâlâ işini doğru yapan insanlar ise bunu çok güzel götürüyor.
Eğlence ve para el değiştirme söylemine katılıyor musunuz?
Asla. Bir hata yapılıyor, hâlâ bizim çıkış noktamız 20 yıl önce gece hayatına başladığımız şeyi düşünüyoruz. Gece hayatının lokomotifi olarak görmeye alıştığımız birtakım soyadları servetlerini kaybettiler. Bir diğerleri de yeni çıkıyor. Profilde böyle bir değişiklik var. O zaman 500 kişiden bahsederken şimdi 20 bin kişiden bahsediyoruz. Bunların hepsinin aynı gelir seviyesinden geliyor olmasını beklemek saçma... Kesinlikle özel bir sebebi yok.
BİZE ULAŞIN