HABER TURU

AB ile ilgili bastırmaya devam edeceğiz
TÜRK
Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmesi konusunda mutabakata varılan Ümit Boyner, yönetimde bulunacak isimleri belirledi. "2010 - 2011 Dönemi TÜSİAD Yönetim Kurulu" aday listesinde beş yeni isim yer aldı. Ana gündem maddelerinden birinin Avrupa Birliği olacağını kaydeden Boyner, "AB konusunda bastırmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Listeyi hazırlarken herhangi bir kota veya ayrımcılık yapmadığını dile getiren Boyner, "Yaş, cinsiyet veya bölgesel ayırımlar ya da kotalar koymadım. İsteyen arkadaşlara listede yer verdik" dedi. Barış ERGİN/EKONOMİ

Türkçe konuşan otomobil Türkiye'de
İRAN'IN Khodro Company (IKCO) firması tarafından üretilen "Samand''ın ardından ''Soren'' modeli de Türkiye'de satışa sunuldu. "Soren''in 20 bin 990 TL'den satışına başlanan "EL'' modelinde klima, airbag, elektrikli camlar ve ABS gib donanımların standart. 23 bin 990 TL'den satılan "LX'' modelinde ise ilave olarak çift airbag, çelik jant, sis farları, park sensörleri, Türkçe konuşan yol bilgisayarı ve elektrikli koltukları bulunuyor.

10 milyar dolarlık şirket evliliği bekleniyor

ERNST
& Young'ın "Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2009 Raporu"na göre, 2009'da birleşme ve satın almada 5 yıl geriye giden Türkiye'de, 2010'da birleşme ve satın almada 10 milyar dolar seviyesinde işlem hacmi bekleniyor. Bu işlem hacminin ağırlıklı olarak enerji, hizmet, sağlık ve sigorta sektöründe gerçekleşmesi öngörülüyor. Rapora göre yabancıların gerçekleştirdiği işlemler, son 5 yılın en düşük seviyesine gerilerken, 2004'ten bu yana ilk kez liderliği yerli yatırımcı aldı.
BİZE ULAŞIN