2010'u parlak görmeyen Mercedes komşularda büyümeye çalışacak

KRİZDE iki basamaklı bir düşüş yaşayan otomotiv sektörü için 2010'un da parlak olmadığını ve benzer zorlukta geçeceğini söyleyen Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurz, krize rağmen 2009'da 35 milyon Euro'luk yatırım yaptıklarını, bu yıl da benzer seviyede yatırım düşündüklerini kaydetti. Krize rağmen 2009'da tüm ürün gruplarında pazar paylarını artırmayı başardıklarını kaydeden Kurz, 2010'da Türkiye'deki otomotiv pazarında bir iyileşme beklemediklerini belirtti.

İSTİHDAM TEHLİKEDE
Kurz, "Binek otomobillerde bu yıl içinde ilave önlemler alınmazsa, otomobil satışları 2009'un da altında olacaktır" dedi. Otomotiv sanayindeki büyümenin Türkiye'nin komşu ülkelerinde gerçekleşeceğini, Batı Avrupa'da ise sabit kalacağını kaydeden Kurz, potansiyel pazarı büyütme açısından Türkiye'nin komşu ülkelerine çok önem verdiklerini söyledi. Mercedes-Benz Türk'ün Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün ise önceki yıla göre 2009 otomobil satışlarının yüzde 108 oranında arttığını söyledi.Sülün, "Otomotiv sektörünü canlandıracak önlemler ve teşvikler gerekiyor, aksi takdirde ciddi anlamda istihdamda tehlike yaşanabilir" dedi.

Otomobilde yeni modeller yolda
SEKTÖRÜN bu yıl daralmaması için ÖTV ve KDV'nin geçici olarak azaltılması, ticari araçlar için hurda indirimi gibi tedbirlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Sülün, bu yıl otobüs ve kamyonda kesinlikle yeni ürün olmayacağını, otomobilde ise yeni modeller sunacaklarını söyledi. 2009 yerel seçimleri nedeniyle şehiriçi otobüs pazarında bir miktar artış olduğunu belirten Sülün, bu yıl da otobüs ihalelerinde bulunacaklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN