GDO'lu bebek mamalarının ithali marta kadar serbest

GDO'lu ürün ithalatında bebek mamalarına yönelik yasak, yeni yönetmelik ile 1 Mart 2010 tarihine kadar kaldırıldı. Uzmanlar bebeklerin geleneksel yöntemlerle beslenmesini önerirken, bakanlık AB kriterine dikkat çekti

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ile ilgili kamuoyunda devam eden tartışmalara bebek mamaları da eklendi. Biyogüvenliği yasa tasarısı Meclis'teyken yapılan üçüncü yönetmelik değişikliği ile 1 Mart 2010 tarihine kadar GDO'lu bebek mamalarının ithalatı da serbest bırakıldı. Tarım Bakanlığı'nın yeni yönetmeliği, 26 Ekim 2009'dan önce kontrol belgesi alınan ürünlerin ithalatında istisnaların kapsamını genişletiyor. Buna göre AB kriterlerine uygun olması şartıyla "GDO'lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaktır'' hükmü uygulanmayacak. Yönetmeliğin 5'inci maddesindeki genel hükümlerin askıya alınmasıyla, "İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı ve piyasaya sunulması yasaktır'' hükmü de geçersiz kılındı.

'DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ'

Daha önce istisnaların, ithalatta yaşanan sorunlar nedeniyle özellikle yem sanayicisini rahatlatmak, hammadde fiyatındaki artışı önlemek ve kazanılmış hakları korumak için getirildiği belirtilmişti. Yeni yönetmelik gıda mühendisleri, ziraatçiler ile tüketici derneklerinin tepkisine neden oldu. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Engin Başaran, "Sağlık hele bebeklerimizin sağlığı çok önemli bir konu. Yönetmeliğin derhal geri çekilmesi gerekir" dedi. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Çetiner ise, GDO'lu ürünlerin üretimine hem ABD hem de Avrupa ülkelerinde risk analizi çalışmaları yapıldıktan sonra izin verildiğini belirterek, "Risk analizinden geçenlerin zararlı olduğuna yönelik bulgu henüz yok" dedi.
BİZE ULAŞIN