İhracatta 10 il daha 1 milyar dolarlık 'süper lig'e çıkacak

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısını bu yıl 12'den 22'ye çıkarmak için çalışma başlattıklarını söyledi

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 12 ilin 1 milyar dolarlık ihracat yaptığına değinerek, "Buna süper lig dersek, hedef 10 ili daha süper lige çıkarmak'' şeklinde konuştu. Bu konuda eski bakanlardan Tınaz Titiz ile çalışma yürüttüklerini, ortak akıl toplantıları yaptıklarını ve Mardin, Ordu, Samsun, Van'da toplantı yaptıklarını anlatan Büyükekşi, ihracatın Anadolu'ya yayılması konusunda bu projenin önemli olduğunu söyledi.

25 ÜLKEYE 1 MİLYAR $
İhracatta 2009 yılı değerlendirmesi yaptığı ve 2010 yılına ilişkin öngörülerini paylaştığı basın toplantısında konuşan Büyükekşi, en fazla ihracat yapılan 30 ülkeye toplam ihracatın yüzde 78.2'sinin yapıldığını, 2008'de bu oranın yüzde 77.1 olduğunu dile getirerek, kriz ortamında Çin'e gerçekleşen ihracatın yüzde 11 arttığını, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılan ülke sayısının 25 olduğunu kaydetti. Irak'ın 2009'da Türkiye için "şans'' olduğunu belirten Büyükekşi, ''Irak, bizim bundan sonraki aşamada önemli pazarımız olmaya devam edecek. (Irak'a ihracat) Bu rakamın birkaç yıl içinde 10 milyar dolara çıkacağını düşünüyorum'' diye konuştu. Büyükekşi, ABD'ye ihracatta da alınması gereken çok yol olduğunu belirtti.

Mısır patladı BAE çakıldı
BÜYÜKEKŞİ, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılan ülkeler arasında en fazla ihracat artışı gerçekleşen ülkeler listesinde ilk sırada Mısır'ın yer aldığına işaret ederek, Mısır'a ihracattan alınan payın yüzde 1'den yüzde 2.6'ya yükseldiğini söyledi. En fazla ihracat artışı olan 7 ülkeden 6'sının komşu ve yakın ülke, diğerinin Çin olmasını önemsediklerini ifade eden Büyükekşi, 1 milyar doların üzerinde yıllık ihracat yapılan ülkeler arasında en çok Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracatın düştüğünü kaydetti.
BİZE ULAŞIN