Şirket evlilikleri canlanıyor Çinliler Türk şirketi arıyor

Şirket evlilikleri ve satışlarının yeniden canlandığını ifade eden Standard Ünlü'nün CEO'su Mahmut Ünlü, Çinli şirketlerin Türkiye'de yatırıma hazırlandıklarını söyledi

2009'da şirket evlilikleri ve satışı nasıldı?
Çok az iş oldu. Olanlar da son çeyrekte oldu. Türkiye'deki durum, krizden ziyade dünyadaki krizin etkisiyle fiyat beklentilerinin değişmesinden dolayı oldu.

Yani işadamları kriz yüzünden şirket fiyatlarının düşmesini bekliyor. Peki içeride ve dışarıda şirket değerleri düştü mü?
İçeride pek düşmedi. Şirketler batmadı ama yurtdışında şirket fiyatları yüzde 60 geriye gitti. O nedenle 2009'da şirket satışlarında görüşmeler uzadı.

Peki ne bekliyorsunuz?
2010 yılının ilk çeyreğinde çok iş olacak. 4-5 tane şirket satışı bitecek. Ama neler olduğunu açıklayamam.

Hangi sektörlerde olduğunu söyler misiniz?
Ambalaj, araç kiralama, inşaat malzemeleri, finans sektöründe olabilir.

Çin'in yurtdışında belli ülkelerde yatırım yapacağını ve Türkiye'nin de bu ülkelerden biri olduğunu söylediniz. Çinli yatırımcıların özelliği nedir? Bir kere egoları yok. Azınlıkla da ilgileniyorlar ve çok hızlı öğreniyorlar. Özgüvenleri var ve alçak gönüllüler.

BORÇ DEVRALIYOR

Siz bankaların tahsili geçmiş alacaklarını satın almaya başladınız. Bu pazar büyüyor mu?
Evet biz borçlu şirketlerin borçlarını satın alıyoruz. Bankaların sorunlu kredilerini satıyor. Yeni bir alan ve tabii ki büyümeye açık. Standard Bank, geçtiğimiz kasım ayında İş Bankası'nın kurumsal kredilerden oluşan takipteki portföyünün 186 milyon lira tutarındaki bölümünü 8.5 milyon lira peşin ve portföyden yapılacak brüt tahsilatın yüzde 40'ının bankaya ödenmesi karşılığı aldı.

Bugüne kadar ne kadar borç satın aldınız ve sonra siz ne kadarını tahsil ettiniz?
Yaklaşık 250 milyon

BİZE ULAŞIN