Başbakan'a mesaj gönderdi Fransa ile olası krizi önledi

OYAK Renault Genel Müdürü Tunalıoğlu, Başbakan'a Fransa'da seçim olacağını, Clio 4 üretiminin ise 3 yıl sonra başlayacağını anlatan mesaj gönderdiğini söyledi

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Clio 4'ün Bursa'da üretimine gösterdiği tepki sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bilgi verdiğini açıkladı. Clio 4'le patlak veren gerilimin tırmanmaması ve Türkiye ile Fransa arasında siyasi bir krize engel olmak için Başbakan'a mesaj gönderdiğini ve ilgili bakanları tek tek telefonla aradığını anlatan Tunalıoğlu, "Fransa'daki bu gelişmelere itibar etmemeleri gerektiğini, Türkiye'nin Renault için çok önemli olduğunu aktardık. Yakın dönemde seçim olacağını söyledik. Tartışılan üretimin ise 3 yıl sonra olacağını anlattık" dedi. Türkiye'nin Renault'daki yerinin önemli olduğunu ve bunun değişmediğini anlatan Tunalıoğlu, şunları söyledi: "Geleceği elektrikli araçlarda gören Fransız şirket, Türkiye'ye önem vermese dünyada piyasaya sunacağı ilk elektrikli aracı Türkiye'de üretme kararı alır mıydı? Elektrikli Fluence'nin üretimi için çalışmaları başlattık. Kısa süre sonra Bursa'da üretilen ilk aracı test edeceğiz. Yılsonunda da elektrikli Fluence seri olarak üretilmeye başlanacak."

MERAK ETMEYİN OLAY SİYASİ' MESAJI GELDİ
Tunalıoğlu, Renault Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Patrick Pelata'nın Sarkozy ile görüşmesinden bir gün önce bir mesaj gönderdiğini anlattı. Tunalıoğlu, "Pelata, olayların tamamen siyasi olduğunu, konunun büyümesini istemediklerini söyledi" diye konuştu.

"2010'DA TAM KAPASİTE ÇALIŞIRIZ"
Tarık Tunalıoğlu, 2010'da Türkiye'de otomobilde düşüş, ticari araçta ise yükseliş öngörüldüğünü kaydetti. Oyak Renault'nun bu dönemde tam kapasite çalışacağının altını çizen Tunalıoğlu, şöyle konuştu: "2009 hedefini 320 bin adet olarak açıklamıştık. Ama krizle birlikte bu hedefimizi 250 bin adede düşürdük. Ancak geçen yıl üretimimiz 277 bin adet oldu. Yani beklentilerimizin üzerinde büyüdük. 2010'da Fluence ve Megane Hatchback'le birlikte üretimde 300 bin adede ulaşırız. Bu modellerin avantajıyla ben 2010'da 2009'u aşacağımıza inanıyorum."

BİZE ULAŞIN