Durak, Otosan olmasa fırın üretecekmiş

İş hayatına ekmek fırını ve ısıtma cihazları üreten bir şirket ile Otosan'a başvurarak adım atan Turgay Durak, diğer şirkette işe başlayacakken 1 ay bekleyip Otosan'ı tercih etmiş. Durak, nisan ayında 34 yıldır çalıştığı Koç Grubu'nun CEO'su olacak

Nisan ayında Koç Holding'de CEO'luk koltuğuna oturmaya hazırlanan Turgay Durak'ın bilinmeyen bir yönü ortaya çıktı. 34 yıl önce Otosan'da çalışmaya başlayan Durak, o gün farklı bir seçim yapmış olsa Koç'ta değil ekmek fırını üreten bir şirkette iş hayatına atılacakmış. Gelecek ay Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) başkanlığı görevinden de ayrılmaya hazırlanan Durak, otomotiv editörlerine veda yemeği düzenledi. 1976'da Koç Holding'e bünyesindeki Otosan'da işe başladığını söyleyen Durak, Koç Holding'in CEO'luğuna uzanan hikayesindeki bilinmeyenleri şöyle anlattı:

'BİR AYDAN FAZLA BEKLEDİM'
"ABD'de mühendislik eğitimimi tamamlayıp 1976'da Türkiye'ye döndüm. Babam askerliğimi yaptıktan sonra kendi yanında değil, profesyonel olarak bir şirkette çalışmamı istedi. Kısa dönem askerlik için haziran ayı tarihi verdiler. 5 ay vardı ve benim bu dönem içinde iş bulmam gerekiyordu. Ekmek fırını ve ısıtma cihazları üretimi yapan Özköseoğlu isimli şirkete ve Otosan'a başvurdum. Otosan'da ABD'deki okulumdan bir arkadaşım vardı. Yurtdışına gideceği için görevini bırakıyordu ve bana Otosan'daki yerine önerdi. O dönem Otosan'da mühendislerin müdürü olan Ali İhsan İlkbahar, arkadaşıma kamyon projesiyle ilgili önemli bir görev verecekken ayrılması üzerine, 'O zaman yerine birini bul' demiş. O da 'Aynı okuldan bir arkadaşım var' diye beni önermiş. Ama İlkbahar, askerlik problemim olduğu için onay vermemiş. Bir aydan fazla bir süre bekledim, o sırada Özköseoğlu şirketi başvurumu kabul etmişti. Tam orada işe başlayacaktım. Daha sonra İlkbahar, kısa dönem askerlik yapacağımı öğrenmiş ve üstünde çalıştıkları önemli bir projede olduğu için beni işe kabul etti."

'BENDEN SONRA CEO VEKİLİ OLMAYACAK'
'Koç Holding'de daha önce CEO vekilliği yoktu. Bülent Bulgurlu'nun CEO olmasından sonra öğrendik" diyen Turgay Durak, "Siz CEO olunca, yardımcınız olacak mı?" şeklindeki soruya "Hayır bu bana özel bir durumdu. CEO olduktan sonra vekillik olmayacak" cevabını verdi.

BİZE ULAŞIN