'Şişman kediler' Obama'ya pençelerini gösterecek

Wall Street'in dev finans şirketlerine savaş açan ABD Başkanı Barack Obama "Şişman Kediler"in oluşturduğu 26 milyon dolarlık lobi ile mücadele edecek

Geçtiğimiz hafta Wall Street'in dev finans şirketlerine karşı savaş açan ABD Başkanı Barack Obama 26 milyon dolarlık lobi ile mücadele edecek. Obama'nın aldıkları yüksek ikramiyeler nedeniyle "Şişman kediler" olarak nitelendirdiği bankacılar geçtiğimiz yıl lobi faaliyetleri için 26 milyon dolar harcadı.

'POPÜLİST ADIMLAR'
Üstelik bu sadece 8 bankanın harcadığı miktar. Bankaların aşırı risk almasını engellemeye çalışan Obama'ya karşı atağa geçen bankalar, ılımlı düzenlemelerle de sorunların çözülebileceğini savunuyor.
Banka yöneticileri sınırlamaların geçmişteki gibi iş yapmayı güçleştiren bir ortama dönüş anlamına geleceğini savunuyor.
Duyarlı Politika Merkezi'nin (centre for Responsive politics) verilerine göre finans endüstrisi 2009'un ilk on ayında federal adaylar ve parti komitelerine 78.2 milyon dolar bağışta bulundu. Lobiciler karşı atak için hazırlanırken en sert tepki kriz sonrasında batan Lehman Brothers'ın ABD operasyonunu, Deutsche Bank'ı ve Credit Suisse'i satın alan Barclays Capital'in Başkanı Hans-Joerg Rudloff'tan geldi. Obama'nın bankacılık düzenlemelerini popülist adımlar olarak niteleyen Rudloff, finans endüstrisinin büyük bir değişimin eşiğinde olduğunu kaydetti. Rudloff, düzenlemelerin Kongre'den geçemeyeceğini öngördü. ABD Başkanı Barack Obama'nın getirmek istediği sınırlamaların başında bankaların aşırı büyümesini önlemek yer alıyor.

'BÜTÇE AÇIĞI İÇİN BİR KOMİSYON OLUŞTURALIM'
ABD Başkanı Barack Obama, giderek artan bütçe açığının yavaşlatılması için partiler üstü bir komisyon kurulması çağrısında bulundu. 2009'daki bütçe açığının 1.4 trilyon doları bulduğunu hatırlatan ABD başkanının Çarşamba günü yapacağı geleneksel ulusa sesleniş konuşmasının ağırlığını devlet bütçesinin oluşturması ve federal hükümetin zorunlu olmayan harcamalarının dondurulmasını talep etmesi bekleniyor.
BİZE ULAŞIN