Yeni yıla 'güvenli' girdik

Reel kesimin güveni ocak ayında 102 seviyesine çıkarak 21 ayın zirvesine yükseldi. Sanayici yeniden yatırım yapmayı düşünürken kapasite kullanım oranı geçen yıla göre yüzde 10 arttı

Merkez Bankası tarafından 2010 yılına ilişkin açıklanan ilk veriler umut verdi. Ocakta reel kesim güven endeksi sıçrama yaparak 21 ayın zirvesine çıktı. Endeksin 102 seviyesine yükselmesinde ihracat, yatırım ve üretim artışı etkili oldu. Reel kesim güven endeksinin 100'ün üzerinde olması ekonomik faaliyete yönelik iyimserliğin arttığını, altında olması ise beklentilerin kötümser olduğunu gösteriyor. Aylar süren kötümserliğin ardından beklentilerdeki güçlü yükseliş bu açıdan büyük önem taşıyor. Haziran 2008'de 100 altına inen güven endeksi, tam bir yıl sonra yani Haziran 2009'da 100'ün üzerine çıkabilmişti. Ancak sanayicinin iyimserliği sadece bir ay sürmüş ve endeks yeniden düşüşe geçmişti.

'SANAYİDE DÜZELME VAR'
Alt kalemler incelendiğinde sanayicinin özellikle ihracat, üretim ve yatırım beklentilerinde önemli bir iyileşme göze çarpıyor. Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi, sanayide bir canlanma gördüklerini belirtti. Gelberi, "Düzelme işaretleri var. Bu nedenle sanayi üretimi verileri sürpriz yapabilir. Sanayi üretim endeksi yüzde 20'nin üzerinde artış gösterebilir. Büyüme ise son çeyrekte yüzde 1'in üzerinde gelebilir" dedi. Güven endeksindeki artışta stok üretiminin de etkili olduğuna dikkat çeken Gelberi, "Sanayici yeniden stok biriktirmeye başladı. Kriz döneminde stoklarını önemli ölçüde eritmişti" değerlendirmesinde bulundu. Gelberi, sanayicinin yeniden yatırımlara başlaması için kapasite kullanım oranının yüzde 80'i geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN