SAAB satıldı

ABD'li otomobil üreticisi General Motors (GM), Saab'ı Hollandalı lüks otomobil üreticisi Spyker'e satma konusunda anlaştı.

Çarşamba 27.01.2010 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 27.01.2010 13:00
ABONE OL
Spyker, Saab için 74 milyon dolar nakit ödeme yapacak. Ayrıca GM, Saab'ın 326 milyon dolar değerindeki imtiyazlı hissesine de sahip olacak.

GM, geçen yıl Ocak ayından bu yana Saab'ı satmaya çalışıyordu. GM, hala Saab'a alıcı ararken bu ay başında yaptığı açıklamada, şirketi aşama aşama tasfiye etmeye başlayacağını bildirmişti. Ancak GM tasfiye çalışmalarının durdurulduğunu belirtti.

Öte yandan, İsveç hükümeti de Saab'ın Avrupa Yatırım Bankası'ndan istediği 400 milyon avroluk kredinin garantörlüğünü kabul etti.

Spyker, 2008 yılında sadece 43 otomobil sattı ve 35 milyon dolar zarar etti.

Spyker Başkanı Victor Muller, Saab'daki mevcut çalışan sayısı düşürmektense yeni istihdam yaratmayı istediklerini belirtti.

Saab, 2008 yılında 3 milyar İsveç kronu (412 milyon dolar) zarar etti, şirket 2001 yılından bu yana hiç kara geçmedi.

ABD'li GM, Spyker'ın Saab'a aralık ayındaki teklifini kabul etmemişti.

GM Başkan Yardımcısı John Smith, satış haberinin, Saab çalışanları, bayileri, tedarikçileri, milyonlarca Saab müşterisi ve dünya genelindeki taraftarları ve GM için iyi bir haber olduğunu söyledi. Smith, General Motors, Spyker ve İsveç hükümetinin çok sıkı çalıştığını belirtti.

GM, Saab Spyker Automobiles adı altındaki yeni şirketi araç ve parça sağlamaya devam edecek. Saab'ın İsveç'de 3 bin 500 çalışanı bulunuyor.