Fed faiz kararında fire verse de 'güçleniyoruz' mesajı Dow'u yükseltti

Fed'in faizi değiştirmediği toplantısında 1 yıl sonra ilk kez bir üye karşı oy kullandı. Fed'in açıklamasında ekonomide toparlanma yorumu borsaları artıya çevirdi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklendiği gibi yüzde 0 ile 0.25 aralığındaki gösterge faiz oranını değiştirmedi. Bir yıldır ilk kez karar oybirliği ile alınmadı. 1'e karşı 9 oylakabul edilen karara Kansas Fed Başkanı Thomas Hoenig karşı çıktı. Hoenig, ABD Merkez Bankası'nın ekonomi toparlanırken faizlerin çok düşük tutulması yönündeki popüler baskıya direnmesi gerektiğini söyledi. Faiz kararı sonrasında yapılan açıklamada Aralık ayındaki son toplantıdan bu yana ekonomik koşulların güçlenmeye devam ettiği ve iş piyasasında görülen bozulmanın azaldığı belirtildi. Fed, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0.25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını o tarihten bu yana değiştirmedi. ABD Merkez Bankası'nın bir süre daha faizi düşük tutması bekleniyor.

DOW JONES YÜKSELİŞLE KAPATTI

Fed'in ekonomik koşulların güçlenmeye devam ettiğine yönelik açıklaması sonrası ABD borsaları yönünü yukarı çevirdi. Gün boyunca düşüşte olan Dow Jones endeksi günü yüzde 0.41 yükselişle 10 bin 236 puandan tamamladı. Apple'ın yeni tablet bilgisayarı iPac'in de etkisiyle Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 0.8 değer artışıyla 2 bin 221 puandan günü tamamlarken Apple hisseleri dün yüzde 1.94 değer kazandı.

Merkez bankaları kriz önlemlerini geri çekiyor
DÜNYANIN önde gelen merkez bankaları piyasalarda likiditeyi artırmak için alınan önlemleri yavaş yavaş geri çekiyor. 2007 yılı sonunda uluslararası piyasalarda yaşanan güven ve likidite sorununa karşı piyasaları fonlama kararı alan ve geçici swap anlaşmaları imzalayan merkez bankaları, dün ortak bir açıklama yaparak, ABD Merkez Bankası ile 1 Şubat'ta sona erecek anlaşmalarını yenilemeyeceklerini duyurdu. Avrupa, İngiltere, Japonya, İsviçre, Kanada, Avustralya, Brezilya ve İsveç merkez bankalarınca yapılan ortak açıklamada, küresel ekonomik sistemin toparlanmaya başladığına dikkat çekildi. Açıklamada, merkez bankalarının ihtiyaç duyulduğunda yeniden işbirliğine gideceği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN