Umutlu bekleyiş

Tekel işçilerinin gözü Başbakan Erdoğan ile Türk-İş arasında bugün başkentte yapılacak toplantıda olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TEKEL işçilerinin eylemine ilişkin Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'yu saat 18:00'da Ankara'da kabul edecek.

Başbakan'ın randevusu eylemlerinde 44'üncü günü geride bırakan işçileri umutlandırırken, Hükümet ve işçi arasında buzları eriten diyalog kapısını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım araladı. Arınç, Türk-İş Başkanı Kumlu'yu arayarak, greve gidilmeden çözüm için adım atılmasını istedi. Arınç ve Yıldırım'ın devreye girmesiyle Başbakan Erdoğan'ın işçileri dinleme kararı aldığı öğrenildi. Hükümet, Tekel işçilerinin özel bir statüde değerlendirilmesi için çözüm ararken, 4C'nin şartlarının yeniden gözden geçirilmesi de planlanıyor.

HÜKÜMET NE DİYOR, İŞÇİ NE İSTİYOR?

KAR YAĞIŞINA RAĞMEN EYLEME DEVAM

Ankara'da dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca devam eden kar yağışına rağmen TEKEL işçileri eylemlerine devam ediyor. TÜRK-İŞ Genel Merkezi önündeki çadırlarda kalan onlarca TEKEL işçisi, battaniyelere sarılıp ateş yakarak soğuk havadan korunmaya çalıştı. Kar yağışı, TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde 45 gündür eylemlerine devam eden TEKEL işçilerini olumsuz yönde etkiledi.

Çadırlarda kalan işçiler, soğuk havadan korunmak için ateş yakıp, battaniyelere sarıldı. Eylemlerine olumsuz hava şartlarına rağmen devam edeceklerini söyleyen TEKEL işçilerine, Ankara'da bulan bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi. TEKEL işçilerine, sivil toplum örgütleri tarafından sıcak çorba ve çay dağıtıldı. TEKEL işçileri, yaktıkları ateş etrafında toplanarak türküler söyledir. Hayal çekerek karın tadını çıkaran işçiler, TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumru'nun bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmenin olumlu geçmesini umut ediyor.

BİZE ULAŞIN