Anahtarı bırakıp kaçanlar oldu BDDK, 59 şirkete kilidi vurdu

BDDK'nın faktoring, leasing ve finansman şirketlerine yönelik denetimleri sona erdi. 59 şirket kapatılırken, bazı şirket sahipleri BDDK murakıplarını görür görmez anahtarları bırakıp kaçtı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 'intibak süreci' adını taşıyan ve faktoring, leasing ve tüketici finansman şirketlerini hedef alan denetimleri sona erdi. Sektöre çeki düzen vermeyi amaçlayan ve kamuoyunda " yeniden lisanslama" olarak tanımlanan bu işlemin sonunda toplam 59 şirketin faaliyet izni iptal edildi. İki şirket dışında incelemelerin tamamlandığını açıklayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, " Denetimlerin ardından sektör daha şeffaf ve daha rekabetçi hale geldi. Denetimler sadece sektör açısından değil, ülke ekonomisi açısından da büyük katkı sağladı" dedi.

ÇAYCI İLE MÜDÜR AYNI KİŞİ
Yeniden yapılandırma süreci sırasında 20 faktoring, 38 leasing ve bir de tüketici finansman şirketi kepenk indirmek zorunda kaldı. Bahsi geçen sektörlerin uzun zaman denetimden uzak kaldığını ifade eden BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bu süreçte çok ilginç olaylarla karşılaştıklarını anlattı. "Denetime giden arkadaşlar kimi zaman şirketin yerinde olmadığına tanık oldu. Kimi yerlerde BDDK'nın adını duyar duymaz ' biz anahtarı bırakalım" dediler. Bazı şirketlerin genel müdürü, muhasebecisi ve hizmetlisinin aynı kişiler olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla incelemeler sonrasında işini belirli bir standart çerçevesinde yapan işletmeler ile buna uymayanları ortaya çıkardık" 1 Ocak 2006'da başlayan intibak sürecinin bir yılda tamamlanması öngörülmüştü. Ancak Üst Kurul'un Hazine Müsteşarlığı'ndan devraldığı 83 finansal kiralama, 88 faktoring ve 9 finansman şirketini titiz bir incelemeye tabi tutması sürenin uzamasına neden oldu. Bu süreçte ekonomi bürokrasisinin yanı sıra güvenlik bürokrasisi ile yani Emniyet ve MİT ile de ciddi işbirliğine gidildi.

'BANKA DIŞI MALİ KESİM BÜYÜMELİ'
Leasing, faktoring ve tüketici finansman şirketlerinin oluşturduğu "banka dışı mali kesimin" ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, "Yıllarca ihmal edilmiş ve güdük kalmış bu sektörü büyütmek istiyoruz. Bu intibak sürecinin amacı da sektörü rehabilite ederek, güçlü hale getirmekti. Bu hedefimize bir anlamda ulaşmış olduk" dedi ve ekledi: "Bu konuda yasal mevzuat anlamında da adımlar atılması gerekiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bekleyen bir yasa tasarısı var. Bu sorun da çözülürse sektörün önü gerçek anlamda açılır" BDDK verilerine göre halen sektörde 47 leasing, 78 faktoring ve 11 tüketici finansman şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin 30 Eylül 2009 tarihi itibarıyla toplam aktif büyüklüğü 28.1 milyar TL'ye ulaşmış durumda.

İKİ ŞİRKETTE SORUN YOK
BDDK Başkanı Bilgin, halen iki faktoring şirketiyle ilgili incelemenin devam ettiğini söylerken, "Bu konuda herhangi bir spekülasyona gerek yok. İncelemeler uzun sürdüğü için biz bu iki şirket hariç sonuçları açıkladık" bilgisini verdi.
BİZE ULAŞIN