'Biz indirmeye çalışıyoruz millet bindirmeye...'

Telekom sektörüne yeni vergi getirilmesine Bakan Yıldırım da isyan etti. Sanal işletmecilerden vergi alınmaması için mücadele edeceklerini belirten Yıldırım, Maliye Bakanı Şimşek ile görüşecek

Telekom sektörüne yönelik yeni vergiler Maliye Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı'nı karşı karşıya getirdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tepkisini "Biz indirmeye çalışıyoruz, millet bindirmeye. Kız evinde ses yok, oğlan evinde gümbür gümbür" sözleriyle dile getirdi. Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i ziyaret ederek sektörün sıkıntısını dile getirecek. Bakan Yıldırım, Rusya'da iç hatlarda Türk uçağının dört aydır sefer yaptığını belirterek, geliştirilmesi için teklif götürdüklerini açıkladı. Bakan, Ekonomi Muhabirleri Derneği toplantısında şu mesajları verdi:
SEFERLERDE AKSAMA VAR: Kış şartları nedeniyle seferlerde aksamalar oluyor. Büyük yollar ve havaalanlarında sıkıntı yok.
DİNLEMEDE TIKANMA YOK: Yasadışı dinlemeleri önlemeye yönelik tasarıda tıkanma, gecikme yok. Yasa imzaya açıldı, Adalet Bakanlığı takip ediyor. Yasa ile başka kuruluşlara dinleme yetkisi doğrudan verilemez. Herkes birbirini dinlemeye kalkar.
ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN TALİBİ ÇOK: Üçüncü köprünün ve bağlantı yollarının bakımı konusunda çalışmalar sürüyor. Yerli konsorsiyumların yanı sıra, Çinli, Koreli, Avrupalı ve Atlantik ötesi firmalar proje ile yakından ilgileniyor. Neticede etlik kuzu, közde belli olur.
ÇANAKKALE'DE DEĞİŞİKLİK YOK: Çanakkale Köprüsü ile ilgili bir değişiklik yok. 2023 yılına kadar 450 milyar dolarlık 100 projemiz var.
ANKARAY'I DEVRALIYORUZ: Belediyeler metro yükünün altından kalkamıyor. Ankaray'da mevcut sözleşmeleri devralacağız. Bizim işletmecilik yapmak gibi düşüncemiz yok.
VERGİLERE TEPKİ: Sanal işletmecilere vergi konusu Maliye'nin gündeminde. Yakında Maliye ile bir görüşme yapacağız. (ÖİV haberleriyle ilgili) Biz indirmeye çalışıyoruz millet bindirmeye çalışıyor. ÖTV kız evinde ses yok, oğlan evi gümbür gümbür.

SPONSORLUKTA THY DİKKATLİ OLMALI
RUSYA'DA TÜRK UÇAKLARI UÇUYOR: Rusya'da kurulan bir şirket Türk tescilli uçakları ülkedeki iç hatlarda çalıştırıyor. Alman uçağının İstanbul-Van hattında çalışması gibi. Geliştirilmesi için teklif götürdük.
THY DİKKATLİ OLMALI: (THY'nin sponsorluk anlaşmaları) Bu noktaya gelmesi için çok uğraştık. THY'yi siyaset, bürokrasi ve halk yakından izliyor. O yüzden işlemleri daha dikkatli yapmalı.
MARJİNAL KESİMLER İŞ BAŞINDA: Tekel işçilerinin hakkını araması tabiî ki sendikaların görevi. Ancak masum talepleri istismar eden marjinal kesimler var. Siyasi partiler ile marjinaller dayanışma içine giriyor ama masum bir dayanışma değil.
BANKALAR ZEKÂTINI VERSİN: Bankalar verecekleri aidat ile kazançlarının zekatını verecek. Biz bu 400 milyon lira ile bin kilometrelik bölünmüş yol yapabiliriz. Bu para bakanlık için leblebi, çekirdek parası.

YILDIRIM İSTERSE IMF'YE DE YOL YAPACAK
Yıldırım, bazı sorulara yanıtlarIıyla salonu kahkahaya boğdu. "IMF işinden anlamam, beni bulaştırmayın" diyen Yıldırım, gazetecilerin ısrarı üzerine, "Ben yol, havaalanı, demiryolu yaparım, iletişimi sağlarım. Bize müracaat ederlerse onların da yolunu açarız" dedi. Bakan, "Artık postacıları görmüyoruz" sözleri üzerine, "Artık otomatik ödeme var. Yeni şarkınız 'Bak postacı geliyor, kimseye görünmüyor' dedi.

BİZE ULAŞIN