Tekel işçilerinin davul zurnayla eve dönüşü için umut doğdu

Tekel işçileri sorununda çözüm umudu doğdu. Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Yazıcı ve Maliye Bakanı Şimşek'e "Kabul edilebilir alternatifler üzerinde çalışın. Sorunu bütçe olanakları kapsamında iki günde çözün" talimatı verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, kış şartlarında 45 gündür eylem yapan Tekel işçilerinin sorununun çözümü için Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e, "Kabul edilebilir alternatifler üzerinde çalışın. Sorunu iki gün içinde çözün" talimat verdi. Erdoğan, dün akşam Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nihat Yurdakul'la bir araya geldi. Heyetle yaklaşık 45 dakika baş başa görüşen Başbakan, işçilerin sıkıntılarını ve taleplerini dinledi. Kumlu, "İnsanlar kadınerkek günlerdir soğukta, ayazda bekliyor. Bu görüntüler hepimizi üzüyor. Kabul edilmeyecek taleplerle gelmiyoruz" dedi.

'MALİYETİNİ HESAPLAYIN, ÇÖZÜN'
Başbakan Erdoğan, heyetle yaptığı görüşmenin ardından da Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i Başbakanlık Resmi Konutu'na çağırdı. Erdoğan'ın, bakanlara, "Bu iş çok uzadı. Sorunun çözülmesi gerekiyor. Kabul edilebilir alternatifler üzerinde çalışın. Hafta başına kadar çalışmayı bitirin. Türk-İş alternatifler sunuyor. Değerlendirin, maliyetini hesaplayın, bütçe olanakları kapsamında çözümü bulun" dediği öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın kendilerine karşı pozitif bir yaklaşım sergilediğini belirten Türk-İş tarafı, işçilerin ya mevcut statüleriyle kamu kurumlarına aktarılmasını ya da 4-C kapsamında, çalışma süresinin 12 aya çıkartılarak, sosyal hakları ve ücretlerinde iyileştirmeye gidilmesini istedi. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, "İki alternatif talebimizi ilettik. Pazartesi günü müjdeyi bekliyoruz. Sayın Başbakan'ın tutumu çok pozitifti" diye konuştu. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, hükümetin hafta başına kadar bir çalışma yapacağını söyledi. Başbakan'a sıkıntılarını anlattıklarını belirten Kumlu, "Bu durumda umutluyuz veya umutsuzuz denilemez. Görüşmeye bakanlar da katıldı, onlarla da müzakere ettik. Tabiî ki bir çalışma gerektiriyor. Sayın Başbakan Bakan Şimşek ve Yazıcı'ya talimat verdi. Hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce Sayın Başbakan bizi çağıracak görüşeceğiz" dedi.

İŞÇİLER ÖNCE MEMNUN OLMADI
Tekel işçileri, Kumlu'nun Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamayı, Türk-İş Genel Merkezi önündeki çadırlara kurulan televizyonlardan izledi. Büyük bir dikkatle Kumlu'nun sözlerini takip eden işçiler, karardan önce memnun olmadı. Türk-İş Genel Merkezi önünde "Genel grev" tezahüratları yapan işçiler, "Türk-İş şaşırma, sabrımızı taşırma", "Şalter inecek, bu iş bitecek" ve "İşçi-memur elele genel greve" diye bağırdı.

'ÖZLÜK HAKLARIMIZI ALMADAN GİTMEYİZ'
Kumlu, Türk İş merkezinin balkonundan işçilere, "Sizin, hakkınızı alarak,çoluk çocuğunuzun yanına dönmemiz için çalışıyoruz. Şimdi size 'gidin' demiyorum. 45 günlük anlayışı devam ettirmenizi istiyorum" diye seslendi. Bu sözler Tekel işçilerince "umut verici" olarak değerlendirildi. İşçiler, şöyle konuştu: "Özlük haklarımızı almadan gitmeyeceğiz. İki hafta da olsa bekleyeceğiz. Açıkçası biz umutluyuz. Daha önce başbakanımız bize hep ret cevabı verdi. Bu kez '4C veriyorum gidin' dememiş. Allahın izniyle iyi şeyler çıkacak. "

GİDİN DEMEK İÇİN ERKEN
Kumlu, "Dünden bugüne Türk-İş'in önünde değişen bir şey olmayacak mı? 46. gününde yine orada çadır kent kurulu olarak kalacak mı?" şeklindeki soruya, "Çalışmayı görmeden bizim de Sayın Başbakan'ın da bir şey söylemesi doğru değil. Neticeyi almadan oradaki insanlara bir şey söyleyemeyiz. O çalışmayı gördükten sonra 'arkadaş durum bu' diyeceğiz. 4-C'midir, 4- B'mi konusunda şartlarımızı biliyorsunuz. Bunların maliyeti var. Yorum yapmak yanlış olur" karşılığını verdi.

DESTEKLER SÜRÜYOR
Eylemlerinin 45'inci gününe karlar altında giren Tekel işçileri, önüne kardan adam da yaptı. Kardan adamın boynuna "4C yavaş yavaş eriyecek" yazısı asıldı. İşçilere vatandaşların desteği de tüm gece sürdü. Bir yandan çadırların içindeki odun sobalarıyla ısınmaya çalışan Tekel işçileri, gece boyunca yağan kara karşı da mücadele verdi. Biriken karları kürüyen Tekel işçilerine vatandaşların da destek verdiği görüldü. Türkiye Gazeteciler Sendikası üyeleri de çorba dağıttı.

BİZE ULAŞIN