Lego, oyun savaşlarına 'Universe' ile katılacak

"Lego Universe" ile dijital oyun savaşına girmeye hazırlanan Lego, tutkunlarına 2010'un ikinci yarısında online versiyonla ulaşacak

Bilgisayar ve internetin hayatımıza girmediği dönemlerdeki en popüler oyuncaklar arasında yer alan Lego, dijital oyun sektörünün hızlı gelişimi ile havlu atan çoğu oyuncak şirketinin aksine gelişen pazarda da söz sahibi oluyor. Küresel pazarda, oyuncak sektörü içinde en fazla büyüyen şirketlerin başında geldiklerini kaydeden Lego Group Başkan Yardımcısı Jens Peter Poulsen, Lego'nun geleneksel oyuncak portföyüne karşın dijital oyunlar da da yeni atılımlara hazırlandığını söyledi. Playstation, Xbox gibi dijital oyunlara karşı 'Lego Universe' adlı online dijital oyun platformunu 2010'un ikinci yarısında hayata geçireceklerini belirten Poulson, birbirinden farklı oyunların yer verecek bir konsept belirlediklerini söyledi. 2009'da geleneksel oyuncak sektörünün dijital oyunlara göre daha fazla büyüdüğünü söyleyen Poulson, Lego Star Wars, Lego Indiana Jones, Lego Batman gibi oyunların çocuklar arasında fenomen olduğunu kaydetti. Poulson, küresel oyuncak satışının yüzde 6 küçüldüğü 2009'un ilk yarısında da Lego'nun satışlarını yüzde 23 artırarak 842 milyon dolara ulaştığını söyledi.

TÜRKİYE ÖNCELİKLİ PAZAR

Türkiye pazarında uzun süredir var olduklarını ve hızlı bir büyüme grafiği yakaladıklarını vurgulayan Poulson, "Türkiye'de 2010 için çift haneli bir büyüme hedefimiz var. Genç nüfusu ve yapısı bakımından Türkiye bizim için çok büyük bir potansiyele sahip öncelikli pazarlar arasında. Pazarı gelişmek için daha çok çalışmamız gerekiyor, daha agresif strateji uygulamak gerekiyor" dedi.

'LEGO ÇOCUKLARIN ORTAK DİLİ'
ŞİRKET kültürü olarak her ülkeye farklı ya da o bölgeye özgü değişik oyuncak üretmediklerini belirten Poulson, "Dünyanın her yerinde çocuklar, Lego'nun aynı oyuncaklarını oynuyor. Aslında bu bir nevi çocukların ortak bir dili gibi" dedi. Ailelerin, çocuklarının gelişimi ve daha yaratıcı olmaları açısından dijital oyunlara çok sıcak bakmadığını kaydeden Poulson, "Ancak, Lego uzun yıllara dayanan güvenilirliği ile aileleri, çizgi film karakterlerinin yer aldığı yeni oyuncak portföyü ile çocukları ortak noktada buluşturuyor" dedi.

ÇİN'DE FABRİKASI YOK
ÇİN'DE üretilen, daha sonra Avrupa ve ABD'ye ihraç edilen oyuncaklarda kansere yol açabilecek yüksek derecede kurşunlu boya tespit edilmesinin aileleri tedirgin ettiğini kaydeden Poulson, Lego'nun tüm oyuncaklarının Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Meksika'daki fabrikalarda üretildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN