ABD'nin kur baskısı nisanda sonuç alabilir

Çin Merkez Bankası'ndan bir yetkili Devlet Başkanı Hu Jintao'nun bu ay içinde ABD'ye yapacağı ziyaretin başarısının, Çin'in yuan kurunu ayarlamasının önünü açabileceğini söyledi. Merkez bankası para politikası komitesinin yeni üyelerinden Li Daokui yaptığı açıklamada, merkez bankasının faiz oranlarını artırmasının ekonomik verilere bağlı olduğunu da söyledi.

DOLAR ÇIKABİLİR

Bu arada Çin Merkez Bankası tarafından dün yayımlanan bir raporda 2010'da doların çıkış yapmasının beklendiği ve küresel petrol fiyatlarında da ılımlı artışların gerçekleşebileceği belirtildi. Bankanın küresel finans piyasaları üzerine hazırladığı geniş kapsamlı raporda, yuanın daha konvertibl hale getirilmesi yönündeki reformlar üzerinde çalışılmaya devam edileceğinin de altı çizildi. Banka ayrıca aralarında ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu bazı gelişmiş ülkelerin kredi notlarının düşürülebileceği riski bulunduğuna da dikkat çekti.

ÇİN'E SIKI MARKAJ
Çin'in para birimini aşırı düzeyde düşük tuttuğunu savunan ABD, son dönemde baskılarını artırıyor. Çin ise ABD dış ticaret açığını patlatan kur rejiminden ilk kez geri adım atabileceği mesajını veriyor.

BİZE ULAŞIN