Özilhan Pakistan'da mango ve elektrik üretip satacak

Anadolu Grubu Başkanı Özilhan, 175 milyon nüfusu ile dünya altıncısı Pakistan'da mango meyvesi ve elektrik üretimi için görüşüyor

Anadolu Grubu, Türkiye'den sonra Pakistan'da da elektrik üretimi için nabız yoklamaya başladı. DEİK organizasyonu ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte Pakistan'a gelen 60 Türk işadamı arasında yer alan Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, ziyareti süresince Coca-Cola İçecek'in bu ülkedeki tesislerini ziyaret etti. Özilhan, bu ülkede mango meyvesinin üretimiyle ilgili düşüncesi olduğunu bununla ilgili bilgi edindiğini kaydetti. Mangonun günümüzün trendi olduğuna işaret eden Özilhan, hem içecek hem de taze meyve suyu olarak mangoyu iç pazarlara sunacaklarını kaydetti.

TERMİKEL'DEN SAYAÇ

Tuncay Özilhan ayrıca, Pakistan'ın zengin kömür kaynaklarından faydalanarak elektrik üretilebileceğini bu konuda da temaslarda bulunduğunu bildirdi. Ankaralı sayaç üreticisi Termikel, Pakistan'da yüzde 50-50 ortaklıkla 10 milyon dolar sermayeli şirket kurdu. Termikel, Pakistanlı ortağı ile yılda 1 milyon adet sayaç üretecek. Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, ürettikleri uzaktan okumalı sayaçların idare merkezinden anlık takip edilebilme özelliğine sahip olduğunu belirtti. Pakistan'da önemli potansiyel gördüklerini ifade eden Kaya, 90 milyon nüfuslu Pencap eyaletinde 3,5 milyon elektrik abonesi bulunduğuna dikkat çekti. Öte yandan, Pakistan'da ikili görüşmelerde bulunan Türk işadamlarının kurduğu ticari bağlantılar, kısa vadede 350 milyon dolar; orta ve uzun vadede 1 milyar 300 milyon dolarlık ticaret hacmi ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN