Stopajda son sözü Erdoğan söyleyecek

Bonolarda yerli ve yabancılara uygulanan stopajın eşitlenmesine yönelik çalışma son aşamaya geldi. Nihai kararı yakında Başbakan verecek

Anayasa Mahkemesi'nin bono ve yatırım fonunda yabancılara sıfır stopaj ve ücretlilerin gelir vergisi dilimiyle ilgili iptal kararından sonra ekonomi yönetimince yürütülen teknik çalışmalar tamamlandı. Hazırlanan taslak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da (EKK) ele alındı. Kurulda, ekonomi bürokratları, çeşitli alternatifleri içeren yeni düzenleme konusunda bir sunum yaptı. Bu sunumda, her alternatifin mali boyutları da tek tek ortaya kondu.

YÜZDE 10'DA EŞİTLENEBİLİR

EKK'daki değerlendirmelerin ardından, hazırlanan alternatifli taslağın gelecek hafta Başbakan Erdoğan'a sunulması ve son kararı Başbakanın vermesi kararlaştırıldı. Edinilen bilgiye göre, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçesi dikkate alınarak, bono ve yatırım fonunda yerli ve yabancı yatırımcı ayrımına son veriliyor. Düzenlemede bono ve yatırım fonundan kesilecek stopaj için yüzde sıfır ve yüzde 10 alternatiflerine yer veriliyor. A tipi yatırım fonlarının ağırlıklı olarak hisse senetlerinden oluşması nedeniyle, bu araçlara hisse senetleriyle aynı vergi rejiminin uygulanması öngörülüyor. Yetkililer, asgari ücretin yüzde 15 oranında vergilendirildiği bir rejimde yatırım araçlarında verginin sıfırlanmasının çok fazla tercih edilmeyebileceğini kaydettiler.

FAİZ YÜZDE 8.95'E ÇIKTI
Yabancı ve yerli yatırımcıların arasındaki stopaj farkının yüzde 10'da eşitlenmesi ihtimali kuvvetlendi ama piyasanın tepkisi sınırlı kaldı. Güne yükselişle paşlayan gösterge tahvilin faizi haberle yüzde 8.95'e çıktı. Mevcut durumda yabancılardan stopaj kesilmiyor.


BİZE ULAŞIN