Merkez çekirdekten mesajı aldı...

Tüketici fiyatları endeksi martta tek haneye geriledi ancak çekirdek enflasyon 1.3 puan artarak yüzde 5.41'e yükseldi. Çekirdekten gelen sinyali enflasyonun seyri açısından dikkatle izleyen Merkez Bankası öğleden sonra çıkış stratejisini açıklayacağını duyurdu

Enflasyon martta yüzde 0.58 ile beklentiler düzeyinde gelirken yıllık bazda bir ay aradan sonra tekrar tek haneye geriledi. Bu martın olumlu gelişmesiydi. Olumsuz gelişme ise çekirdek enflasyonda yaşanıyor. Aylardır düşük seyreden çekirdek enflasyon zıpladı. Ekonomistler de bu olumsuz gelişme nedeniyle enflasyondaki kötü seyrin süreceğini öngörüyor. Şubatta 14 ay aradan sonra yüzde 10'un üzerine çıkan enflasyon martta yeniden tek haneye geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre martta tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.58, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise yüzde 1.94 arttı. Böylece yıllık bazda TÜFE yüzde 9.56'ya gerilerken ÜFE yüzde 8.58'e fırladı. Ancak asıl merakla beklenen veri çekirdek enflasyon rakamlarıydı. Merkez Bankası'nın çok yakından takip ettiği ve faiz kararını vermesinde önemli rol oynayan en dar kapsamlı çekirdek TÜFE'de yükseliş dikkat çekti. Çekirdek (I) olarak sembolize edilen ve TÜFE'den gıda,alkollü ve alkolsüz içecekler, tütün ile altın çıkarılarak hesaplanan enflasyon martta yüzde 0.60 olurken yıllık bazda yüzde 5.41'e yükseldi. Şubatta bu oran yıllık yüzde 4.05 idi. Çekirdek enflasyonun yüksek çıkmasında Mart 2009'da vergi indirimlerinin yarattığı yükselişin endeksten çıkması etkili oldu. Ancak bu ekonomistlerin olumsuz bakışını değiştirmedi. Ekonomistlere göre çekirdek enflasyondaki yükseliş önümüzdeki aylarda enflasyonun yüksek seyretmeye devam edeceğini gösteriyor. Merkez Bankası, kararlarında önemli bir veri olan çekirdekteki gelişmeler sonrası çıkış stratejisi tarihini açıkladı. Bu açıklama iki açıdan önemli: İlki enflasyonun yükselişine önlem olarak parasal sıkılaştırmanın başlayacağı. İkincisi piyasalara yol haritası çizileceği...

UZMANLAR NE DEDİ?
Ali İhsan Gelberi: Garanti Bankası Eko. Araştırmalar Koordinatörü

Artış devam eder
Çekirdekteki yükselişin sürmesini bekliyorum. Merkez Bankası sanırım bundan rahatsız oluyor. Çıkış stratejisinin ilk adımı 3 aylık repo ihalelerine son verilmesi olabilir.

Ezgi Gülbaş ING Bank ekonomisti
Beklenti yönetimi artık zorlaştı
Çekirdeklerde Merkez Bankası'nın daha önce de uyardığı üzere ciddi bozulma yaşandı. Beklenti yönetimi biraz daha zorlaşırken görünüme dair riskler kısmen arttı. Ancak MB'nin nisan para politikası toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemiyoruz.

Haluk Bürümcekçi-Fortisbank Başekonomisti:
Çekirdek rahatsız edici
Çekirdek enflasyondaki yükseliş rahatsız edici. Ayrıca talebin canlandığına dönük ilk işaretler var. Merkez Bankası'nın faiz artırımını öne alma riski artıyor.

HİZMETLERDE YÜKSEK ZAMLAR VAR

* Son aylarda çok yüksek çıkan gıda enflasyonu, martta hız kesti. Yüzde 0.7 artan fiyatlar gıda enflasyonunu yıllık bazda yüzde 15.6'dan yüzde 11.7'ye çekti.
* Düşük enflasyonda geçen yıl sigaraya yapılan ÖTV zamlarının endeksten çıkması da etkili oldu.
* Enflasyonu artıran hizmetler oldu. Hizmet sektörü enflasyonu yüzde 6.2'den yüzde 7.2'ye yükseldi.
* Martta hizmet sektöründe kira hariç yükselişte. Lokanta, eğlence ve telefon konuşma ücretlerinde yapılan yüksek zamlar dikkat çekiyor.
* Nisanda da bu baskı devam etmesi ekleniyor. Bu da önümüzdeki dönemde kritik bir öneme sahip olacak.
* Mart ayında üretici fiyatları enflasyonu demir çelik fiyatlarındaki yüksek artışlar etkili oldu. Ana metal fiyatları martta yüzde 9.7 artmasının nedeni demir çelik fiyatlarındaki yüksek zamlar...

BİZE ULAŞIN