Süt bedava dağıtıldı

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki üreticiler, süt fiyatlarını protesto etmek amacıyla 3 ton sütü ücretsiz olarak vatandaşlara dağıttı.

Birlik üyesi üreticiler, kamyonetlerle getirdikleri yaklaşık 3 ton sütü, Cumhuriyet Meydanı'nda halka ücretsiz olarak dağıttı. Ellerinde bidonlar ve şişelerle meydanda toplanan vatandaşlar da süt dağıtımına yoğun ilgi gösterdiler.

Bandırma Süt Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Özgür Bakan, ilçede faaliyet gösteren süt firmaları ve mandıraların katılımıyla Ocak ayında yapılan ihalede, sütün litre fiyatının 850 kuruş olarak belirlendiğini kaydetti.

Firmaların Ocak ve Şubat ayı süt bedellerini bu fiyattan ödediklerini ancak Mart ayı ücretini 725 kuruştan ödemek istediklerini anlatan Bakan, ''Alın terimizi korumak için buna izin veremezdik. Bugün, Bandırma gibi tüm ülkemizde, halkımıza ücretsiz süt dağıtma eylemi gerçekleştiriyoruz. Halkımızı sütsüz bırakmama amacına yönelik bu eyleme, süt üreticileri birlikleri, hayvancılık kooperatifleri ve ziraat odaları da destek veriyor. Sanayici ile yeniden masaya oturup, hakkımızı alana dek bu eylemimiz sürecektir'' dedi.

Bakan, Bandırma ve çevresinde günlük süt üretiminin yaklaşık 70 ton olduğunu sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN