Varlık barışında 48.1 milyar liralık beyan

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışında toplamda 48,1 milyar liralık beyan ve bu beyan üzerinden yaklaşık 1 milyar 566 milyon liralık vergi tahakkuku söz konusu olduğunu, bunun da yaklaşık bugüne kadar 1 milyar 58 milyon lirasının tahsil edildiğini bildirdi.

Şimşek, Maliye Gelirler Kontrolörleri Vakfı tarafından düzenlenen ''Kurumlar Vergisi Beyanı ve Özellikli Durumlar'' konulu panelinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İkinci Varlık Barışında beyan edilen tutarın yaklaşık 10 milyar lirasını sadece bir mükellefin getirdiğini bildirdiğine yönelik haberlere ilişkin soru üzerine, Şimşek şu bilgileri verdi:

''Varlık Barışında toplamda 48,1 milyar liralık beyan söz konusuydu. Bu beyan üzerinden yaklaşık 1 milyar 566 milyon liralık vergi tahakkuku söz konusu. Bunun da yaklaşık bugüne kadar 1 milyar 58 milyon lirası tahsil edildi. Dolayısıyla, yüzde 67,5 oranı tahsil edildi. İlk Varlık Barışı döneminde beyan, 14,8 milyar lira civarındaydı, yaklaşık 419 milyon liralık vergi tahakkuku söz konusuydu. Tahsil edilen vergi miktarı ise o dönemde 203,6 milyon liraydı. Oradaki başarı oranı yüzde 48,6 idi. Yani tahakkuk eden vergilerin tahsil edilen kısmı toplam içerisinde yüzde 50'nin altındaydı.

İkinci Varlık Barışı döneminde ise toplamda 33,2 milyar liralık beyan söz konusu. Bunun sonucunda 1 milyar 146 milyon liralık vergi tahakkuku söz konusu. Bunun da 855 milyon lirası tahsil edildi. Yani buradaki tahsilat oranı bugüne kadar yüzde 75. İlkinde yüzde 48 civarındaydı, ikincisinde yüzde 75
civarında.''

-''STOPAJDA HİÇBİR AYRIMCILIK YOK''-

Bakan Şimşek, stopajda yeniden bir ayrımcılık yaratıldığı eleştirileri bulunduğuna ilişkin bir soruya, ''Stopajda hiçbir ayrımcılık yok. Stopajda biz, yeni bir düzenleme yaptık. Tabii ki bu düzenlemenin ekonomi açısından yararlı olacağı düşüncesindeyiz'' yanıtını verdi.

BİZE ULAŞIN