Şampiyon rektörden öğrencilere uyarılar

Üniversite giriş sınavının birinci aşaması Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) pazar günü yapılacak. Sınava girecek 1 milyon 585 bin öğrenciye, üniversite sınav şampiyonu rektörden tavsiyeler geldi. Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mitat Uysal, 1971'de ÖSS'de Türkiye birincisi olarak girdiği İTÜ Makine Bölümü'nü de birincilikle bitirdi. Sistem Analizi alanında doktora yapan Uysal, bilgisayar mühendisliği dalında önce doçent, ardından profesör unvanını aldı. İTÜ'de 16 yıl öğretim üyeliği ve kurucusu olduğu İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Başkanlığı yapan Uysal, eğitim hayatı boyunca üniversite giriş sistemi üzerine analizlerde bulundu. Bu analizlerini ÖSYM'ye bildiren Uysal'ın, bilgisayar mühendisliği ve uygulamaları alanında Türkiye'de yayınlanmış kitapları, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış yazıları var. Uysal'ın sınava girecek öğrencilere tavsiyeleri şöyle:
Sınav stresini atlatmak için sınavın ilk 5 dakikasında bilgiye dayalı Fen-Matematik sorusu yerine Türkçe sorularını çözün.
Sınav kaygınızı en alt düzeye çekmek için sınava gireceğiniz yeri mutlaka önceden görün. nSınavın deneme sınavlarından daha kolay olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Hiçbir zaman "Konuları daha bitiremedim'', "Tam hazırlanamadım'', ''Başka arkadaşlarım benden daha iyi hazırlandı'' gibi duygularla kendinizi kaygıya kaptırmayın.
Sınava pozitif yaklaşın. Sınavın hayatın bir parçası olduğunu düşünün. Bu düşünce kaygınızı azaltacaktır. nKendinizi sıkıntılı görüyorsanız, sınav öncesi 3-4 saniye nefesinizi tutup daha sonra verin. Bu durum sizi sakinleştirecektir. nBu yıl iki aşamalı bir sınav sistemi uygulanıyor. Katsayı sorunu öğrencilerin morallerini hayli bozdu. Artık 'Yeni sınav sistemi nasıl oldu, nasıl olacak?' yönündeki konuşmalara son vererek sınava odaklanın.
YGS sınavını bir baraj sınavı olarak düşünmeyin. Bu sınavın LGS'ye etkisinin yüzde 40 olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Yapamadığınız sorulara takılıp kalmayın. nÇok hızlı bir başlangıç yapma yerine, sınava yavaş yavaş rahat bir giriş yapın nÇevrenizdeki insanların 'Sınav soruları zor olacak' yorumlarına aldırmayın. Soruların zorluk dereceleri her yıl aynıdır.
Sınavda ilk sorular zor olabilir. Bu durumda panik yapmayın. Yapamadığınız soruyu atlayın. Her sorunun değeri aynıdır.
Sınava kendinize en çok güvendiğiniz alandan başlayın. Doğru cevabı bulduğunuzdan emin olsanız bile, soruyu bir defa daha okuyun.
Her sorunun tek cevabı olduğunu unutmayın.
Sorularla inatlaşmayın.
'Bu kadar kolay soru sormazlar' diye düşünmeyin.
Cevapları 2 seçeneğe indirgediğinizde, mutlaka birini işaretleyin.
Sınavda dikkatinizi diri tutun.

SINAV GÜNÜ
Sınav saatini dikkate alarak her zamankinden biraz daha erken kalkın.
Ilık bir duş alın.
Dengeli ve doyurucu bir kahvaltı yapın.
Yorucu olmayan fizik egzersiz yapın.
En geç yarım saat önce sınav yerinde olacak zamanlamayla yola çıkın. Sınavda gerekli olan belgeleri almayı unutmayın.
Sınav öncesinde diğer adaylarla ve kişilerle sınavla ilgili konuşmayın. Sınav öncesi dakikaları sakinlik içinde geçirin.

BİZE ULAŞIN