Doların kalbindeki iki Türk

Dünya finansının başkenti New York'ta merkez bankasının para politikalarında rol üstlenen Türk ekonomistler Ayşegül Şahin ve Tanju Yorulmazer, krizle birlikte yeniden yazılan finans tarihinin en yakın tanıkları arasında. Paraya yön veren Türkler, küresel krizden çıkış stratejileri için ter döküyor

Hayat öyküleri birbirine çok benziyor. Aslında bu, ne istediklerini bilen ve bu yolda sağlam adımlar atarak zorlu hedefe yılmadan ulaşan iki Türk'ün başarı hikâyesi. Haberdeki kahramanlarımız New York Merkez Bankası'nda Türkiye'yi başarı ile temsil eden iki Türk ekonomist: Ayşegül Şahin ve Tanju Yorulmazer.

'İşe başladığım ilk gün global krizin belirtisine tanık oldum'
Üçüncübaşvurusunun ardından New York Fed'deki görevine 6 Ağustos 2007'de başlayan Tanju Yorulmazer, bu işin kendi kısmeti olduğuna inanıyor
New York Fed'in bir diğer başarılı ekonomisti ise Tanju Yorulmazer. Yorulmazer'in kariyerindeki dönüm noktası 1997'de New York Üniversitesi'nden doktora bursu kazanmasıyla başlıyor. Yorulmazer, kafasına koyduğu ABD merkez bankasında çalışma hedefine bir adım yaklaşarak doktoranın ardından zorlu sınav ve mülakatlardan geçerek kendini 2003'te Bank of England'ın ekonomistleri arasında buluyor. Uzun yıllar Türkiye'den uzakta, ailesinden ayrı kalan Yorulmazer, içindeki hasrete karşın kariyeri için verdiği mücadelenin meyvelerini de birer birer topluyor. Krizin bilinen başlangıcından çok, ilk sinyallerinin alındığı 6 Ağustos 2007'de New York Fed'de 'hayalim' dediği görevine başlıyor. 7 Ağustos'ta BNP Paribas'ın 3 yatırım fonunu dondurması ve 9 Ağustos'ta ECB'nin piyasalara 95 milyar euro likidite enjekte etmesiyle krizin ilk belirtisine tanık oluyor.

'BU İŞ BENİM KISMETİMMİŞ'
İşe başvuru sırasında yaşadığı ilginç bir anekdotu da bizimle paylaşan Yorulmazer, "Daha önce iki kere başvurduğum araştırma bölümünde açık pozisyon yoktu. Ama mülakatımdan birgün önce, benim işe başladığım gruptan bir ekonomiste erkek arkadaşı evlenme teklif etmiş, o da kabul edip Avrupa'ya onun yanına taşınmaya karar verince, ben o arkadaşın ofisinde işe başladım. Bu benim kısmetimmiş" dedi. New York Fed'in adeta bir okul olduğunu belirten Yorulmazer, araştırma bölümünün akademik yayınlarının dünyanın en prestijli okullarıyla yarışabilecek düzeyde olduğunu söylüyor. Yorulmazer, "New York Fed, kriz ortamında dünya ekonomisi için hayati önem taşıyan kararların alındığı bir yer. Örneğin piyasalara likidite arzını kolaylaştırmak için Fed'in uyguladığı yeni likidite tesisleri, finansal kriz ve merkez bankalarının rolü açısından tarihi bir gelişme. Dünya ekonomisini etkileyen tarihi önemdeki kararların alındığı kurumun bir parçası olmak kariyer açısından önemli bir fırsat" dedi.

'Gelecekte ülkeme hizmet edeceğim'
TÜRKİYE'NİN 2000-2001'de yaşadığı krizle birlikte 'finansal istikrar, finansal krizlerin yönetiminde ve çözümünde merkez bankalarının rolü ve sistemik risk' gibi alanlara ilgi duymaya başlayan ve bu konularda uzmanlaşan Yorulmazer, tecrübe ve birikimlerini gelecekte Türkiye'de kullanmak istiyor. Yorulmazer, "İleride Türkiye'ye dönmek ve ülkem için faydalı işler yapmak en büyük planım. Benim annem ilkokul öğretmeni, babam da PTT'de çalışarak yıllarca ülkemize hizmet etti. Özetle ülkeye hizmet için mevkilerin önemli olmadığını bilen bir aileden geliyorum. Umarım Türkiye'ye faydalı olabileceğim bir görevle dönme fırsatını bulurum" diye konuştu.

'Hata yapmaktan korkmam'
New York Fed'te çok önemli tecrübeler edindiğini dile getiren Yorulmazer, kariyer basamaklarını tırmananlara da "Hata yapmaktan korkmayın" tavsiyesinde bulunuyor. İnsanların türlü zorluk ve engellerle karşılaşabileceğini ancak bundan yılmamak gerektiğini belirten Yorulmazer, "Tecrübelerden faydalanmak, hata yapmaktan ve yeni şeyler denemekten korkmamak lazım. Önemli olan bugün kötü gibi görünen olay ve deneyimlerden faydalı dersler çıkartmak" dedi.

BİZE ULAŞIN