IMF Başkanı korkuttu

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, kamu borçlarının "gelişmiş ekonomilerde" önemli ölçüde artmaya başladığını ve bunu aksi yöne çevirmenin "çok büyük zorluklar" oluşturacağını bildirdi.

Kahn, Cambridge Üniversitesi Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, gelişmiş ekonomilerde kamu borçlarının bugünkü ortalama yüzde 35 düzeyinden, 2014 yılında yüzde 110'a yükseleceği tahminlerine değinerek, "Bu artışı tersine çevirmek, gelecek krizlerle başa çıkmak için yeterli mali alan bırakmada gereksinim duyulan, borcu kriz öncesi düzeyin altına indirmeye ek olarak, büyük zorluk oluşturacak" dedi.

IMF Başkanı Kahn, son krizin dünyada çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara yol açtığını şu anda yavaş ve eşit olmayan bir şekilde kalsa ve gelişmiş birçok ülkede ekonomik politika desteklerinin sürmesine ihtiyaç görülse de toparlanma yolunda gidildiğini bildirdi. Kahn, krizin oluşturduğu büyüme kaybı, yüksek işsizlik ve hızla artan kamu borçları gibi maliyetlerin üstesinden gelmenin yıllar alacağını bildirdi.

Gelecek on ya da yirmi yılda, harcama artışlarının finansmanı ya da vergi indirimleri yerine kamu borcunu azaltmak için konjonktür yükselmelerinden yararlanılması gerektiğini belirten Kahn, küresel düzeyde olduğu gibi Avrupa'da da ekonomi politikaları arasındaki koordinasyonun güvenli ekonomik büyüme için önem taşıdığını belirtti.

IMF'deki çalışma arkadaşlarının yüksek enflasyon hedeflemenin, deflasyonist durgunlukla karşılaşılması durumunda daha düşük faiz oranlarına alan bırakabileceği yönündeki görüşlerini hatırlatan Kahn, bunun ciddi tartışmayı hak ettiğini, ancak para politikası için ana sorunun bu olmadığını, daha önemli kaygıların unutulmaması gerektiğini bildirdi. Kahn şu açıklamaları yaptı:

KRİZE ACİL KARŞILIK VERME DÖNEMİNDEN ÇIKMIŞ BULUNUYORUZ

"-Şu anda krize acil karşılık verme döneminden çıkmış bulunuyoruz ve zaman son deneyimlerden edinilen derslerin tartılması ve önümüzdeki dönemde ekonomik ve finansal politikalar için ne anlama geldiğini tartmak için doğru zamandır. Biz IMF'de bu çabaya makroekonomik politika için krizden çıkarılacak dersler, sermaye kontrolleri, iklim politikaları ve diğer konulardaki son yayınlarımızın yansıttığı gibi katkı veriyoruz.

-Kriz aynı zamanda ekonomik ve finansal politika çerçevelerindeki kimi temel zayıflıkları da gözler önüne serdi. Piyasalara, kurumlara ve skatükoya güvenimiz kayıtsızlığa dönüştü, ne denli hata yapabilir, kırılgan ve etkileşim içinde olduğumuzu öğrendik.

-Hızlı ilerleyen ve sert çarpan finansal krizler, kimi ülkelerde içten kaynaklanan bilanço dengesi sorunlarına, diğerlerinde küresel likidite kısıtlamalarına karşılık vermek için resmi kaynaklarda olağanüstü büyük talebe yol açıyor.

-Finansal krizden dersler çıkarma konusunda iki değişmez görüyorum. Birincisi, yarının krizlerinin dünün krizlerini tekrar etme olasılığı bulunmadığı gerçeğini hesaba katabiliriz. Bu yeni kırılganlıkların ortaya çıkmasına karşı hep tetikte kalmamız gerektiği ve onların yüksek maliyetli krizleri salıverme güçlerini küçümsememek anlamına gelir.

-İkinci olarak küresel ekonomi her zamankinden daha fazla etkileşim içine girerken, uluslar arası ekonomik politikalarda işbirliğinin -krizleri önlemede ve vuku bulduklarında onlarla başa çıkmadaki- rolü artmaya devam edecektir.

-Birçok bakımdan kriz, küresel ekonomik istikrar, refah ve nihayet barış yararına ülkeler arasında işbirliğini desteklemek üzere -İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde sahneye giren- IMF "mandasını' tescil etti.

-Bu bağlamda IMF'nin kurucularından olan John Maynard Keynes'in yaptığı büyük katkıyı anmak isterim. Ve şimdi Keynes'in ekonomik politikanın potansiyeline ve onun gücünün halkın yaşamını iyileştireceğine olan inancı kesinlikle sağlam biçimde kökleşmiş durumdadır. Gelin bu inançtan bir esin çıkaralım - ve güçlü, istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi desteklemek için yeni bir küresel işbirliği ruhu içinde birlikte çalışalım. Mutluluk ve refahımızı güvence altına almak için ihtiyacımız olan ve çaba göstermemiz gereken şey budur."

PANKART AÇTILAR

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn Cambridge Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşma sırasında bir grup tarafından protesto edildi. Kahn'ın konuşması yaptığı bölümün üzerindeki balkona tırmanan protestocular, "IMF çözümün değil, sorunun parçası" yazılı pankart açtılar. Sözü kesilen Kahn protestocuların salondan çıkarılmasından sonra sahnede sunumuna devam etti.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için Türkiye'ye gelen Kahn'a Bilgi Üniversitesi'nde konferans verdiği sırada da, bir öğrenci ayakkabı fırlatmıştı.

BİZE ULAŞIN