Sendikacılardan Başbakan'a destek

Başbakan'ın, işadamlarını "emek sömürüsü" yapmakla suçlaması, sendikacılar tarafından da olumlu karşılandı. Bu sorunun yıllardan beri sürdüğüne dikkat çeken sendikacılar, hükümetin özellikle kayıt dışı çalışmayı, kontrol altına alması gerektiğine dikkat çekti.

SÜLEYMAN ÇELEBİ / DİSK Genel Başkanı
Biz sekiz saatlik çalışma yerine, 12-13 saatlik çalışmanın karşılığında asgari ücret ve bunun altında ücret uygulamalarının yapıldığını yıllarca söyledik. Sayın Başbakan bunu herhalde yeni keşfetmiş olmalı. Şimdi bu noktaya gelmiş olmalarını önemli buluyorum.

SALİM USLU / Hak-İş Genel Başkanı
Başbakan bu açıklamaları ile Türkiye gerçeğini ortaya koydu. Türkiye'de gerçekten ciddi bir emek sömürüsü var. Bu, bir taraftan işsizlik sopasıyla, bir taraftan da kriz sopasıyla sürdürülüyor. Toleransın ötesini aşmış bir sorunla karşı karşıyayız. Rekabet adına, her türlü sömürünün meşru sayıldığı bir süreç yaşıyoruz.

RIDVAN BUDAK / DİSK Tekstil İş Sendikası Genel Bşk.
Kurallar işlemediği zaman, kanunlar işlemediği zaman sömürü şiddetlenerek devam ediyor. Sömürüyü ancak toplu iş sözleşmesi yaparak sınırlandırabilirsiniz. Tekstilde her zaman, kayıtlı işçilerin iki misli kayıtsız işçi var. Bu sömürüyü sınırlandırmanın yolu, tekstil sektörünü ayakta tutmak ve teşvik vermekten geçiyor.

BİZE ULAŞIN