Türk şirketlerinden Umman'da 5 milyar dolarlık yatırım atağı

İş görüşmesi için 12-14 Nisan'da Umman'a gidecek işadamlarının sonucunu beklediği ihale değerinin 5 milyar doları bulduğu bildirildi

Pazartesi 12.04.2010
Güncelleme: Pazartesi 12.04.2010
ABONE OL
12-14 Nisan arasında iş görüşmeleri için Umman'a gidecek Türk şirketlerinin, bu ülkede teklif verip sonucunu bekledikleri ihalelerin toplam değerinin 5 milyar doları bulduğu bildirildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) yapılan açıklamada, 80 iş adamının Umman'da iş görüşmelerinde bulunacakları belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "2.75 milyar doları havaalanlarından. 2 milyar dolarlık Muskat Havaalanı 3. Faz Genişletme ihalesi ve 750 milyon dolarlık Salalah Havaalanı inşası ihalesi en büyük ihaleler. Başkent Muskat'ın havaalanı için TAV ve Enka teklif vermiş durumda. Umman yetkililerinin değerlendirmesi sonucunda her iki şirketin teklifinin de üst sıralarda olduğu belirtiliyor. Salalah Havaalanı inşası için Alarko'nun teklifi, değerlendirme sonucu ilk sıralarda yer alıyor.

ÖZYEĞİN DEVLETLE ORTAK
Umman Sultanlığı'nın son dönemlerdeki en büyük projesi başkent Muskat'ın 90 kilometre batısında sıfırdan bir kent inşası. Blue City adlı kentin 250 bin kişiye yerleşim alanı olması planlanıyor. Projenin toplam büyüklüğü 15 milyar dolar. Enka ve Yunan ortağı Aktor Ate, projenin 1,9 milyar dolarlık 1. fazının inşasını üstlendi. Enka ve ortağının üstlendiği 1. fazda 7 bin kişinin çalışması bekleniyor. Bu faz, toplam 1,7 milyon metrekarelik inşaat alanını kapsıyor. Sözleşme kapsamında üç adet 5 yıldızlı otel, yaklaşık 5 bin apartman dairesi ve diğer sosyal tesisler bulunuyor." Açıklamada ayrıca Yönetim Kurulu Başkanlığını Hüsnü Özyeğin'in yaptığı Fiba Holdingin, Çin'in Liaoning Eyaleti'nde, Umman Sultanlığı Devlet Rezerv Fonu ile ortak yatırımı bulunduğu bildirildi.