Komşu parayı buldu € nefes aldı

Yunanistan'ı ipten döndüren rekor düzeydeki yardım kararının ardından euro rahat bir nefes alarak yükselişe geçti. Paketin nasıl yürürlüğe gireceği tartışma konusu oldu

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının Yunanistan'a yüzde 5 faiz oranıyla 30 milyar euro kredi taahhüdünde bulunması Yunanistan kadar euronun da rahat nefes almasını sağladı. Yunanistan'a, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) prensipte üçte bir oranındaki katkısıyla 40 milyar euroya kadar çıkabilecek kurtarma paketi, bu yıl dolar karşısında yüzde 4.8 değer kaybeden euronun hızla değer kazanmasına neden oldu. Söz konusu yardım gerçekleşmesi halinde, bugüne kadar herhangi bir ülke için hazırlanan en büyük finansal kurtarma paketi olacak. Paketin büyüklüğü, Yunanistan'ın yakın vadede borçlarını ödeyememesi ve büyük mali sorunlarla uğraşan diğer ülkeler üzerinde domino etkisi yaratması konusundaki kaygıları hafifletmiş görünüyor. Almanya, Yunanistan yardımına 8.4 milyar euroya kadar katkıda bulunabileceğini açıklarken, İspanya da kurtarma paketine yapacağı yardımın 3.6 milyar euro olabileceğini bildirdi. Bu arada Almanya, Yunanistan'ın başvurusu halinde paranın serbest bırakılmasına, AB devlet ve hükümet başkanlarının olağanüstü zirvesinde karar verilmesi gerektiğini savunurken, bunu gereksiz bulan AB Komisyonu, Euro Bölgesi maliye bakanlarının onayının yeterli olduğunu savundu.

'TEK YOL DEFLASYON'
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Yunanistan'a yapılacak yardım kararının detaylarını olumlu olarak değerlendirirken, verilen vaadler doğrultusunda her iki tarafında da sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ise Euro Bölgesi maliye bakanlarının yardım paketinin detayları konusunda anlaşmalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Destek paketinin detaylarının belirlenmesini 'önemli bir adım' olarak niteleyen Kahn, stand by anlaşması ile Yunanistan'a mali katkı yapmaya hazır olduklarını söyledi. Kahn, "IMF bu çabalara birkaç yıllık bir stand by anlaşması ile dahil olmak için hazır. Çok yıllık stand by anlaşması aracılığı dahil IMF, ihtiyaca ve Yunanlı yetkililerin talebiyle, isternirse çabalara katkıda bulunabilir" dedi. Yunanistan'ın borç sorunlarını etkin şekilde ele almasının tek yolunun da deflasyon olduğunu kaydeden Strauss-Kahn, bunun tam olarak Avrupa Komisyonu tarafından önerilen bir çözüm olduğunu belirtti.

AB VE IMF DESTEĞİ EUROYU HAYATA DÖNDÜRDÜ
Yunanistan'a yardım paketinin netlik kazanmasının ardından euro yeniden hayata döndü. Euro, dolar karşısında değer kazanırken parite gün içerisinde 1.3692'ye kadar yükseldi. Parite, Yunanistan tedirginliğiyle 25 Mart'ta 1.32 seviyesine kadar gerilemişti. Bu arada kredi derecelendime kuruluşu Moody's, Yunanistan için oluşturulan yardım paketini olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN