10 kat artışı Bakan Ergun duyurdu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Eximbank kredilerinin 150 milyon dolardan, 1 milyar 450 milyon dolara yükseltildiğini açıkladı. Ergün, ülke (alcı) kredilerini ise 27 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkartıldığını söyledi. İstanbul'da düzenlenen "Türkiye Makina Sanayi Buluşması" açılışında konuşan Bakan Ergün, sanayi stratejisini de kısa sürede kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayi stratejisinde vizyonu, "orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrupa'nın üretim, mal ve hizmet üssü olmak" şeklinde belirlediklerini açıklayarak, "Makine sanayinde teknoloji üssüne dönüşmek, ileri teknolojili ürünlerin imal edilmesini sağlamak ve sektörü daha ileri noktalara taşımak için, 2010-2013 yıllarında atacağımız adımları bir eylem planına dönüştürdük. Bu çerçevede 'hukuki düzenlemeler, yapısal tedbirler, finansal araçların geliştirilmesi, AR-GE ve inovasyon, insan kaynakları ve pazarlama, dış ticaret ve tanıtım' başlıkları altında 45 eylem planı belirledik" açıklamasında bulundu. İstanbul'da düzenlenen, "Türkiye Makine Sanayi Buluşması"nda konuşan Bakan Ergün, bakanlık olarak bugüne kadar motorlu araçlar, kimya, toprak sanayi, elektrik, elektronik, metal sanayi gibi alanlarda 12 teknik komite kurduklarını, bu sayede sektör ile devlet arasında köprü vazifesi gördüklerini dile getirdi.

Ergün, bu sayede bakanlık olarak ürettikleri politikalarda, bu komitelerde ortak akılla belirlenen tavsiye niteliğindeki kararlardan azami derecede istifade ettiklerini belirtti. Bakan Ergün, önceki gün gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında Eximbank'ın ihracatçılara kullandırdığı orta ve uzun vadeli kredilerin 2010 yılında 10 kat artırarak 150 milyon dolardan 1 milyar 450 milyon dolara çıkartılmasına karar verdiklerini açıkladı. Ülke alıcı kredilerinin 2010 yılında 27 milyon dolardan 1 milyar dolara yükseltildiğini söyleyen Ergün, "Bu 5 yıldan daha uzun vadeli krediler şeklinde gerçekleştirilmiş olacak ve ağırlıklı olarak makine sektörünün bu kredilerden yararlanması görüşü de EKK toplantısında kabul edilmiştir. Bu alanı her yıl daha da genişletmeye kararlıyız. Böylece Eximbank'ın kısa vadeli kredilerden orta ve uzun vadeli kredilendirme stratejisine doğru bir geçiş yapmış oldu" dedi.

STRAEJİ PLANINA SON ŞEKLİ VERİLECEK

Konuşmasında geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Esnaf ve Sanatkarlar için hazırlanan "strateji belgesi" ve "eylem planı"na değinen Ergün, "Bakanlığımız koordinasyonunda, ilgili tüm tarafların katılımıyla hazırladığımız Sanayi Strateji Belgesi'ni de son aşamaya getirdik ve bu belgeyi de yakında kamuoyuna açıklayacağız" dedi. Hükümet olarak sanayi stratejisi ve vizyonunu, "orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrupa'nın üretim, mal ve hizmet üssü olmak" şeklinde belirlediklerini açıklayan Ergün, "Sanayi Strateji belgemize uygun olarak, sektörel strateji belgelerinin hazırlık çalışmalarını da titizlikle sürdürüyoruz. Makine sanayinde teknoloji üssüne dönüşmek, ileri teknolojili ürünlerin imal edilmesini sağlamak ve sektörü daha ileri noktalara taşımak için 2010-2013 yılları arasında atacağımız adımları, eylem planına dönüştürdük. Bu çerçevede hukuki düzenlemeler ve yapısal tedbirler, finansal araçların geliştirilmesi, Ar-Ge ve inovasyon, insan kaynakları ve pazarlama, dış ticaret ve tanıtım başlıkları altında 45 eylem planı belirledik. Bugün bu 45 eylem planını sektör temsilcilerini de görüşlerini alarak masaya yatıracağız. Bazı değişiklikler yaparak son şeklini vereceğiz" dedi.

CNC TEZGAHI ÜRETMEYEN MESLEK LİSESİ KALMAYACAK


Bakanlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile de ortak çalışma yürüttüklerini dile getiren Bakan Ergün, "Türkiye'de CNC tezgahı olmayan endüstri meslek lisesi ve teknik lise bırakmayacağız. Ben de teknik lise mezunuyum. 1-2 yıl içinde bütün bu okullarda CNC tezgahının üretilmeye başladığını göreceğiz" açıklamasında bulundu. Türkiye'nin kriz öncesine kadar dünyada ihracatını en hızlı artıran ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, "Bir yandan dünyaya son derece kaliteli makineler satarken, diğer yandan da aynı sektörde aşırı bir ithalat süreci yaşıyoruz. Bu kadar başarılı olduğumuz ve dünya kalitesinde üretim yaptığımız bir sektörde 10 milyar dolara yakın bir dış ticaret açığımız olmasını bir vatandaş olarak içime sindiremiyorum" dedi. Bugüne kadar Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan 64 işletmeden sadece iki tanesinin makine sektöründen olduğuna işaret eden Ergün, bu rakamı çok az bulduğunu ve makine sektörünün bu konuda bir özeleştiri yapması gerektiğini söyledi.

TEKNOPARKLARA DESTEKLER 2023'E UZATILDI

Ergün, Ar-Ge Merkezi kurulması için en az 50 Ar-Ge personeli istihdam etmek gerektiği için, KOBİ'lerin birleşerek, ortak Ar-Ge merkezi kurabilmelerine imkân veren bir düzenleme üzerinde çalışma başlattıklarını bildirerek, bu konuda yapacakları düzenlemelerden sonra, makine sektörünün bu konuya daha fazla ağırlık vereceğine inandığını belirtti. 2002'de göreve geldiklerinde Türkiye'de iki teknopark bulunduğunu bugün sayının 37'ye ulaştığını ve bunların 26 tanesinde üretime başlandığını anlatan Ergün, teknoloji geliştirme bölgelerinde yaşanan bazı sorunları ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir kanun tasarısı hazırladıklarını ve Bakanlar Kurulu'na sunduklarını, Nisan ayında meclise sunarak, Haziran sonuna kadar yasalaşmasını amaçladıklarını söyledi. Bu tasarı ile teknoparklara sağladıkları destek, teşvik ve istisnaları, 2023 yılına kadar uzattıklarını açıklayan Bakan Ergün, şunları söyledi: "Ar-Ge çalışması tamamlanan ileri teknoloji ürünlerin seri üretimlerinin desteklenmesinin de önünü açıyoruz. Ar-Ge personelinin yürüttükleri projelerle ilgili, teknoparklar dışında geçirdikleri sürelerin belirli bir kısmı da teşvik, destek ve istisna kapsamına alınacak. Önümüzdeki dönemde, teknoparklarda daha fazla yer almanızı beklediğimizi de belirtmek istiyorum. Bütün bu çalışmaların tek bir amacı var. O da Türkiye ekonomisini teknoloji zemininde büyüterek, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri yapmaktır. Türkiye, kendi bilgisini üreterek, bu bilgiyi teknolojik ürüne dönüştürerek, ürettiği ürünleri tüm dünyaya pazarlayarak ekonomik ilerlemesine hız kazandıracaktır. Makine Sanayi Strateji Belgesi'ndeki eylemleri hayata geçirerek, makine sanayinin imkan ve kabiliyetlerini arttıracak, yurt dışı bağımlılığını azaltacak, kendi kendine yeten ve uluslararası pazarda rekabet gücüne sahip bir makine sanayini oluşturacağız."

BİZE ULAŞIN