'Türkiye kapı görevi görür'

110 bin kişi istihdam eden Uzakdoğu'nun devi Ean Kuok, Hong Kong'a benzettiği Türkiye'ye ziyaretinin gözünü açtığını söyledi. Kuok, Türkiye'ye yatırım için turizm dışı alanlara da bakıyor

Geçtiğimiz cumartesi günü Tanrıverdi Grubu'nun Başkanı Recep Tanrıverdi ile Dolmabahçe'nin hemen yanına 7 yıldızlı otel inşaatı için anlaşma imzalayan hotel zinciri Shangri- La'nın sahibi Ean Kuok Türkiye'yi Hong Kong'a benzetti. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Kuok "Türkiye gerçekten ilginç bir ülke ve Asya kültürünü daha iyi anlayabiliyor. Ayrıca Avrupa'nın da bir parçası. Çok iyi bir geçiş noktası ve Asya ile Avrupa arasında rahatlıkla böyle bir rol oynayabilir. Örneğin Hong Kong'un da böyle bir yapısı bulunyor. Dünyanın geri kalanı ile Çin arasında bir geçiş noktası olma özelliği taşıyor" dedi. İçinde bulunulan dönemin Türkiye için gerçekten heyecan verici dönemler olduğunu ifade eden Kuok, "Biz de bu ziyaretimizde bunu yakından öğrenme fırsatı bulduk" dedi.

GIDA VE GAYRİMENKUL

Tanrıverdi Ailesi ile ortak yatırım yapma konusunda ailevi ilişkilerinin önemli rol oynadığını ifade eden Kuok, "2005 yılından bu yana tanışıyoruz. Buraya gelmemizde onların sıcaklığı son derece etkili oldu" dedi. Recep Tanrıverdi de bugüne kadar Shangri-La markasını Türkiye'ye getirmek için 100'e yakın başvuru yapıldığını belirterek, "Türkiye'de tarlası, arsası olan Shangri-La'nın kapısına dayanmış" dedi. İşletmesini Shangri-La'nın yapacağı otel 2012'de hizmete girecek. "Türkiye'ye bu ziyaretim de gerçekten gözlerimin açılmasına neden oldu" diyen Kuok, "İlerlemenin ve potansiyelin bu boyutta olduğunu bilmiyordum. Gıda ve gayrimenkulde fırsatlar olacağını düşünüyorum" dedi.

110 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİYOR
Gayrimenkul, gıda ticareti ve gemicilik finans, otelcilik gibi alanlarda 110 bin kişiye iş veren Ean Kuok, Türkiye'de Tanrıverdi ile ikinci projesini ise Samsun'da küçük bir otel açarak yapmayı düşünüyor.

BİZE ULAŞIN