Yerli makineye formül aranıyor

Hükümet, Türkiye'yi makinede teknoloji üssü yapacak 45 maddelik eylem planı belirledi. Bakan Ergün, yerli makine kullanımını teşvik için formül geliştirdiklerini söyledi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yerli makine kullanılması için uluslararası ticaret kurallarını bozmadan, satış öncesi işbirliğini desteklemek gibi bazı formüller geliştirdiklerini söyledi. Nihat Ergün, bakanlığı tarafından hazırlanan Makine Sanayisi Sektör Strateji Belgesi'ne son şeklinin verileceği ''Türkiye Makine Sanayisi Buluşması''nın açılışında yaptığı konuşmada, makine sanayisinde teknoloji üssüne dönüşmek, ileri teknolojili ürünlerin imal edilmesini sağlamak ve sektörü daha ileri noktalara taşımak için, 2010-2013 arasında atılacak adımları eylem planına dönüştürdüklerini bildirdi. Ergün, hukuki düzenlemeler ve yapısal tedbirler, finansal araçların geliştirilmesi, Ar-Ge ve inovasyon, insan kaynakları ve pazarlama, dış ticaret ve tanıtım başlıkları altında 45 eylem belirlediklerini kaydetti.

KAMU, YERLİ MAKİNE ALACAK

Bir yandan dünyaya son derece kaliteli makineler satarken, diğer yandan da aynı sektörde aşırı bir ithalat süreci yaşandığına dikkat çeken Ergün, "Bu kadar başarılı olduğumuz ve dünya kalitesinde üretim yaptığımız bir sektörde, 10 milyar dolara yakın bir dış ticaret açığımız olmasını bu ülkenin bir vatandaşı olarak, ben içime sindiremiyorum" dedi. Kamunun Türkiye'de üretilen yerli makineleri tercih etmesi gerektiğini belirten Ergün, "Tıkır tıkır' işleyen Türk makinelerinin seslerinin bütün dünyada yankılanacağına yürekten inanıyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN