Güven krizindeki 'Komşu' bu kadar sıkıya gelemez

AB desteğini alan ve borçlanma iştahı artan Yunanistan için piyasalar hâla karamsar. Analistler 'Komşu'da risklerin kaybolmadığını belirtirken Moody's güven kaybı yaşayan ülkede iflas riskinin sürdüğünü belirtiyor

Yunanistan'da sular bir türlü durulmuyor. İçinde bulunduğu borç batağı ve buna paralel yaşadığı güven kaybı sürerken, AB ve IMF'nin açıkladığı destek paketi ve borçlanma ihaleleri de 'komşu'nun uluslararası piyasalardaki kredibilitesinde aldığı yaraları sarmaya yetmiyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's, bütçe açığı sebebiyle güven krizi yaşayan Yunanistan'a Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu tarafından sunulan güvenlik ağına rağmen ülkenin bütçe açığını azaltma planlarının uygulanmasının önünde büyük riskler olduğunu açıkladı.

KREDİ NOTU RİSKTE

Yunanistan'ın borç geri ödemesinde temerrüte düşme riskinin düşük olduğunu ifade eden Moody's kıdemli analisti Sarah Carlson, yine de temkinli konuşuyor. Carlson, Yunanistan'ın "A2" olan kredi notunun gelecek 12 ile 18 ay arasında indirilmesi olasılığının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtiyor. AB'nin, Yunanistan için düşünülen yardımın teknik detaylarını açıklamasının piyasalara güven vermek açısından olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Carlson, Moody's'in daha çok orta ve uzun vadeli ekonomik ve mali planlara odaklandığını söyledi. Moody's'e göre Yunanistan'ın gelecekteki kredi notunu belirleyecek ana faktörlerin başında borçlanma maliyeti, uzun vadeli büyüme beklentileri ve yaklaşan emeklilik reformu geliyor. Tüm bunları gözönünde bulunduran Moody's halen 'Komşu'da yaşanabilecek iflas riskini de gözardı etmiyor. Carlson, "Yunanistan'ın üzerindeki borç yükünden kurtulmak için attığı adımlar ve başarma isteğine karşın hâlâ kayda değer bir 'iflas riski' de varlığını sürdürüyor" dedi. Yunanistan'ın kredi notunu negatif görünümde tutan Moody's, tasarruf planını kusursuz şekilde uygulamaması halinde kredi notunun düşme riski ile yüzleşeceğini açıkladı. Piyasalar da yüksek bütçe açığına sahip 240 milyar euroluk Yunan ekonomisinin 300 milyar euroluk borcu dış yardım almadan döndürebileceğine inanmıyor. Uluslararası yatırım bankaları, Yunan ekonomisinin bu yıl yüzde 4-5 aralığında daralmasını bekliyor.

BİZE ULAŞIN