Muayenede hasta katılım payı

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, muayenede hasta katılım payının kamu hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde 15 TL olmasının ''kabul edilebilir bir durum olmadığını, bu rakamın eşitlenmesi'' gerektiğini savundu.

Altuğ, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay 8. Dairesi'ne katılım payının iptali için açılan davada, devlet hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde 15 TL olan katılım payı bedelinin kaldırılmasına ilişkin talebin reddedildiğini, bir başka davada ise aile hekimliğinde hastalardan 2 TL'lik katılım payı alınmasının yürütmesinin durdurulduğunu hatırlattı.

Özel sektör olarak başından bari katılım payı olması gerektiğini ancak kamu hastaneleri ile özel hastaneler arasındaki rakamın eşitlenmesini savunduklarını kaydeden Altuğ, muayene ücretinin tamamının hastadan 'katılım payı'' olarak alınmasını eleştirdi.

İhtiyaç sahiplerinin de bu hizmeti almasını istediklerini ifade eden Altuğ, ''Katılımın payının kamu hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde 15 TL olması kabul edilebilir bir durum değildir'' görüşünü dile getirdi.

Kendilerine hasta başvurularında önemli azalma olduğunu ifade eden Altuğ, ''Katılım payı olmalı ama hastanın ödeyebileceği makul düzeyde olmalıdır. Kamu ile özeldeki oran da eşitlenmelidir'' ifadesini kullandı.

Katılım payının eşitlenmesi için şimdiye kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve bu kurumlara hazırladıkları raporları sunduklarını bildiren Altuğ, şu görüşleri savundu:

''Özel hastanelerin en büyük sorunu elbette katılım payı değil ama bu hasta için büyük sıkıntı oluşturuyor. Mevzuat gereği hasta acil servise geldiğinde katılım payı ödemiyor. Bu nedenle acile gelen hastalarda büyük artış var. Dolayısıyla acil servislerde tıkanmalar yaşanıyor. Hem hastalar hem de sağlık çalışanları mağdur oluyor. Katılım payı sorununun bir an önce halledilmesi gerekiyor.''

BİZE ULAŞIN